Členství ve visegrádské čtyřce? Ne, děkuji, odmítl možnost rozšíření skupiny rakouský vítěz voleb

Vítěz rakouských parlamentních voleb a očekávaný budoucí kancléř Sebastian Kurz nemá zájem o přičlenění své země k visegrádské skupině (V4), kterou tvoří Česká republika, Slovensko, Polsko a Maďarsko. Na dnešní návštěvě Bruselu předseda lidové strany ÖVP Kurz podle agentury APA zdůraznil, že jeho vláda bude proevropská. Některé postoje V4 jsou naopak v Evropské unii vnímány jako kritické vůči Bruselu.

„Považujeme se za předmostí Evropské unie," řekl o alpské republice Kurz. „Chci úzce spolupracovat s Německem a Francií a s dalšími státy. Zároveň chci mít dobré vztahy s východní Evropou. Cílem je napětí v Evropské unii zmírnit a ne zvětšit," uvedl.

Výsměch pomalé české železnici. Vlaky na trase Berlín-Vídeň budou republiku objíždět delší cestou a ještě při tom zrychlí

Kurz k tomu dodal, že pokud Rakousko, které leží v geografickém srdci Evropy, bude k jednotě unie moci nějak přispět, tak to učiní. „To ale neznamená přistoupení k visegrádským státům," vysvětlil.

V Rakousku se v poslední době o možném přičlenění k V4 pod Kurzovým vedením hovořilo, jako společný zájem pak byl často zmiňován kritický postoj k migrační krizi. Kurz k těmto spekulacím dnes řekl, že je šířila sociální demokracie SPÖ, která ve volbách skončila na druhém místě za lidovci.

O rakouském členství ve V4 mluvil v předvolební kampani také šéf Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Heinz-Christian Strache. Jeho strana, kterou kritici označují za pravicově populistickou, skončila ve volbách třetí a předpokládá se, že by mohla s ÖVP vytvořit vládní koalici. FPÖ se o připojení Vídně k visegrádskému uskupení již neúspěšně pokoušela, loni v říjnu ale požadavek svobodných odmítl rakouský parlament.

Jak kroužkovat při volbách? Můžete označit až čtyři favority. Poradíme, jak na to

Rakousko by jako člena V4 rád viděl například český prezident Miloš Zeman. Loni v reakci na Kurzovy postoje v roli ministra zahraničí označil Vídeň za vítaného spojence. Jako příklad společných zájmů zmínil Zeman právě otázku migrace.

SDÍLET
sinfin.digital