Co je to vlastně sport? Filozofové se přou o odpověď na otázku za miliardy

Je profesionální hraní počítačových her sportem? A co třeba horolezectví, automobilové závody nebo šachy? Trojice odborníků, včetně dvou českých filozofů svedla na stránkách prestižního vědeckého časopisu spor o definici sportu. A i když se může podobná diskuse zdát malicherná a možná i zbytečná, opak je pravdou. V tomto sporu jde o velké peníze.

Polemiku o definici sportu vyvolal text britského filozofa Jima Parryho, otištěný prestižním vědeckým časopisem Sport, Ethic and Philosophy. Parry, který je uznávaným odborníkem právě na filozofii sportu, se ve svém příspěvku pokusil dokázat, že takzvaný e-sport, tedy profesionální hraní počítačových her, nemůže být v pravém slova smyslu sportem.

Aby vyargumentoval, proč nelze soutěže v počítačových hrách považovat za sport, vytvořil britský filozof působící v Česku vlastní definici toho, co by měli lidé označovat sportem. A dospěl k závěru, že do této definice se nejlépe „vejdou“ takzvané olympijské sporty, tedy soutěže známé z moderních olympiád.

Parry definuje sport jako „institucionalizovanou soutěž (či zápas) řízenou pravidly, v níž se poměřují fyzické dovednosti člověka“. Taková aktivita podle něj musí splňovat šest základních kritérií. Za prvé se jí musejí věnovat lidé (za sport tedy není možné považovat například závody chrtů). Ke sportu je také nutná fyzická aktivita (nemohou to tedy být například šachy) a i určitá dovednost (nikoliv samotné běhání pro radost z pohybu). Dále pak podle Parryho musí být sport formou soutěže mezi lidmi, tedy sportovcem není v pravém slova smyslu ani horozelec, soupeřící v danou chvíli s horou. Aby nějaká činnost splňovala definici sportu navrženou Parrym, musí být regulovaná přesnými pravidly a institucionalizovaná, tedy mít za sebou i nějakou zastřešující organizaci. Parry pak na základě těchto kritérií tvrdí, že „e-sport“ sportem být nemůže.

Význam definice sportu

Parryho text vzbudil velkou polemiku, do které se výrazně zapojili i čeští filozofové. Časopis Sport, Ethic and Philosophy (jeden ze dvou nejprestižnějších časopisů o filozofii sportu na světě) totiž v reakci na Parryho otiskl protiargumenty dvou českých filozofů, konkrétně Lukáše Mareše a Daniela Novotného z Teologické fakulty Jihočeské univerzity.

sinfin.digital