Co se bude dít v Polsku? 3 scénáře vývoje tamní krize

Jak zareaguje na požadavky opozice vláda? Přestanou opoziční poslanci blokovat jednací sál parlamentu? Kam se může celá situace dostat? Redakce Info.cz analyzovala tři možné scénáře budoucí vývoje.

Tisíce nespokojených lidí jsou znovu v polských ulicích. Ve Varšavě a dalších městech od pátku demonstrují za svobodu tisku a demokracii. Podle pozorovatelů jde o největší střet mezi opozicí a vládní konzervativní stranou Právo a spravedlnost (PiS) od loňského října, kdy se tato strana ujala vlády.

Protest před Sejmem svolala opozice, která původně kritizovala návrh PiS omezit novinářům vstup do parlamentní budovy. Situace se ale ještě vyhrotila potom, co vládní poslanci v rozporu se zákonem schválili státní rozpočet na příští rok. V budově Sejmu zůstávají dvě desítky opozičních poslanců, kteří blokují hlavní zasedací místnost a odmítají ji opustit, dokud vláda nepřistoupí na požadavky opozice.

Uklidnit krizi se pokouší prezident Andrzej Duda, který se postupně setkává se šéfy opozičních stran a snaží se hrát roli prostředníka. Dnes ho čekalo jednání se šéfem PiS Jaroslawem Kaczyńským a maršálkem Sejmu Markem Kuchcińským. 

Co je důležité sledovat?

Politologové se shodují, že hlavní slovo bude mít v celé krizi předseda PiS Jaroslaw Kaczyński. „Klíčové bude, jak se zachová,“ řekl INFO.CZ odborník na Polsko a analytik Asociace pro mezinárodní otázky Vít Dostál. Odhadnout jeho další postup je ale obtížné. „Kaczyński není pod tlakem, a má proto čas,“ dodal.

„Ať Polsko vyhodí z EU.“ Lech Walesa vyráží do další politické bitvy

Šéf největší polské opoziční strany Občanská platforma (PO) Grzegorz Schetyna po nedělní schůzce s prezidentem Dudou oznámil, že nevládní strany požadují v první řadě rezignaci předsedy dolní komory parlamentu. Maršálek Sejmu Kuchciński nese podle nich „politickou“ zodpovědnost za současnou krizi.

Opozice také požaduje nové hlasování o rozpočtu. Představitelé PO a další opoziční strany Moderních už požádali o svolání nové schůze parlamentu na 20. prosince. Podle Schetyny jsou ale připraveni pokračovat v blokádě hlavního jednacího sálu minimálně do 11. ledna, kdy má oficiálně začít další parlamentní schůze. 

Jaké jsou možnosti dalšího vývoje? 

První scénář: Vláda přistoupí na požadavky opozice

Odvolání maršálka Sejmu a opakování hlasování o rozpočtu spolu s dalším zákonem, který byl podle opozice také přijatý v rozporu s pravidly, není podle analytiků pravděpodobné. „Požadavky opozice jsou pro Kaczyńského v této podobě nepřijatelné,“ tvrdí analytik Dostál.

Kaczyński nebude podle politologů nikdy souhlasit s odvoláním Marka Kuchcińského, protože patří k jeho dlouholetým nejbližším spolupracovníkům. „Zbavit se ho by byla pro Kaczyńského největší politická porážka, kterou nedopustí,“ myslí si Dostál. 

Druhý scénář: Dojde na kompromis, ale počkáme si na něj

Mnohem pravděpodobnější je proto scénář, ve kterém se vláda s opozicí dohodne na určitém kompromisu. K odvolání Maršálka Sejmu nedojde, ale zopakuje se hlasování o rozpočtu. Vláda tím tolik neztratí. „Nové hlasování není pro vládní stranu PiS takový problém, protože má většinu v parlamentu a zákon by pravděpodobně tak jako tak prošel,“ připomíná analytik Dostál.

„Odhaduji, že se situace dostane do kritického bodu a vláda svou politiku trochu upraví. Avšak na základě tlaku společnosti a nikoli opozice,“ dodává k tomu jeho kolega z think-tanku Europeum Michal Vít.

Než se však vláda s opozicí na něčem domluví, bude to podle Dostála nějakou chvíli trvat. „Nyní je na dohodu o kompromisu ještě příliš brzy,“ uvedl. 

Třetí scénář: Vláda neustoupí

Podle třetího scénáře vláda na požadavky opozice nepřistoupí a ta z nich bude muset postupně slevit. „I když se protestuje, tak pořád nejvíce trumfů v rukávu má Kaczyński,“ zdůrazňuje analytik Dostál.

Kaczyński nikam nespěchá. Může mu nahrávat i případná žaloba k ústavnímu soudu kvůli zákonům, které byly přijaty v nesouladu s pravidly. Navíc PiS loni po svém výrazném vítězství v parlamentních volbách provedla personální změny v ústavním soudu a urychleně přijala novelu zákona, která posiluje její vliv v této justiční instanci. Kroky polské vlády v minulosti ostře kritizovala i Evropská komise. Ve středu se situací bude znovu zabývat.

Polsko na nohou. Vláda obviňuje opozici z puče a mobilizuje policejní jednotky

„Myslím si, že se obě strany nedomluví, protože tu není vůle. Je to trochu politika spálené země, protože obě strany sporu vlastně dělají totéž, když jsou ve vládě. Nyní se také stejným způsobem obviňují,“ dodává k tomu analytik Vít. 

Může se situace ještě více vyhrotit?

Podle analytiků pravděpodobně ne. „Protesty a okupace jednacího sálu v parlamentu budou asi ještě nějakou dobu pokračovat, ale ve vzduchu nevisí nic, co by mohlo krizi ještě více prohloubit,“ myslí si Dostál.

 

SDÍLET
sinfin.digital