„Covidové“ lyžování čeká zkouška ohněm. Rakousko prolomilo hranici 60 eur za skipas, v Česku se bude zdražovat o pětinu

Kdo čekal, že se vzhledem k očekávanému poklesu návštěvnosti lyžařských středisek kvůli covidu sníží v nadcházející sezóně ceny skipasů, hluboce se zmýlil. Prakticky všechna střediska, včetně českých, hlásí největší nárůst cen za poslední roky. Jejich provozovatelé tvrdí, že by je bez výrazného zdražení čekal krach. Otázkou zůstává, nakolik budou nabídku nejdražšího lyžování v historii akceptovat zákazníci. Ceny v lyžařských střediscích totiž rostou v poměru k platům mnohem víc než ostatní položky v takzvaném spotřebitelském koši.

Jak roste obecně cena lyžování, lze snadno zdokumentovat zejména v Rakousku, které představuje světový „lyžařský ráj“ číslo jedna. V roce 1990 stála například ve známém středisku Ischgl cena jednodenní lyžařské permanentky 22 euro. Letos stejné středisko hlásí zvýšení ceny skipasu na 59,50 eur (1524 korun).

Vyhledávaný Ischgl přitom není nejdražším rakouským střediskem. Jak informují například noviny Salzburger Nachrichten, letos bude v řadě lyžařských areálů prolomena magická hranice 60 eur, ještě před pár lety naprosto nepředstavitelná. Šedesát eur a více zaplatí lyžaři za jeden den lyžování například v Grossarlu, Saalbachu-Hinterglemmu, Schladmingu nebo Hochkönigu.

Důvody zdražování uvádějí provozovatelé areálů podobné: nárůst cen energií a lidské práce, a především vyšší náklady na zasněžování a technologické zabezpečení sjezdovek v době, kdy ubývá sněhu i mrazivých dní. Ať už ale areály započítávají do zvýšených nákladů cokoliv, jedna věc je jistá. Z lyžování se stává čím dál dražší sport nejen z hlediska celkových, ale i poměrných cen.

Zatímco v Rakousku stouply ceny v takzvaném spotřebním koši za posledních 30 let o 27 procent, lyžařské permanentky podražily v průměru na dvojnásobek. I pro samotné Rakušany se tak lyžování stává velmi nákladným koníčkem, který si řada lidí nemůže dovolit zdaleka v takové míře jako v minulosti. Důkazem je například fakt, že řada rakouských škol podobně jako v Česku ruší nebo omezuje pro menší zájem rodičů lyžařkou výuku a místo ní pořádá jarní (a levnější) sportovní kempy.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Stane se z lyžování sport jen pro ty nejbohatší?
  • Kolik si připlatíte za lyžování v Česku?
  • A čím provozovatelé areálů zdůvodňují zdražení?
sinfin.digital