Další selhání: Maroko varovalo Německo před Amrim už před několika měsíci

Ačkoliv jsou Němci známí po celém světě jako vysoce precizní národ, pondělní teroristický útok na vánoční trh na náměstí Breitscheideplatz ukázal vážné nedostatky v tamním bezpečnostním systému. Na povrch nyní vyplula další skutečnost, kterou spolkové úřady podcenily.

V průběhu vyšetřování pondělního teroristického útoku na vánoční trh na berlínském náměstí Breitscheidplatz se ukázala hned celá řada pochybení v rámci německého bezpečnostního systému. Úřady předem Anise Amriho podezírali, že by mohl být nebezpečný, přesto jej spustily z očí a on tak dotáhl svůj čin do konce.

Na stranu kritiků se teď přidalo rovněž Maroko, které prohlásilo, že varovalo Spolkovou republiku konkrétně před Amrim už před několika měsíci. První upozornění od tamní tajné služby obdržely německé zpravodajské agentury 19. září tohoto roku, druhé potom 11. října.

Je po smrti. Podezřelého z berlínských útoků zastřelila italská policie

Předmětem důrazné výstrahy z marocké strany byly postoje, které Anis Amri zastával, stejně jako jeho připravenost realizovat teroristický útok. Na skutečnost upozornil zpravodajský web Mondafrique.com, deníku Die Welt navíc informaci odfaxovala marocká tisková mluvčí Fatima Fertatová.

Už dříve se také vědělo, že byl Amri v Německu v kontaktu s dvěma stoupenci samozvaného Islámského státu. Jedním z nich byl Rus, který byl mezitím vyhoštěn, druhým potom právě občan Maroka, jehož pas zadržela berlínská policie. Krom toho měl Amri verbovat nové bojovníky pro Islámský stát v rodné zemi.

Přísaha před útokem. Islámský stát zveřejnil video, ve kterém mu útočník z Berlína slibuje věrnost

Italská policie Tunisana Amriho zastřelila dnes ráno. Jeho otisky se nalezly v kabině kamionu, jeho zbraň se shoduje s tou, kterou byl zavražděný polský řidič. Po dalších osobách, které se na pondělním útoku mohly podílet, ale vyšetřovatelé i nadále pátrají.

SDÍLET
sinfin.digital