Devět výstřelů překresluje mapu vlivu. Jak vražda ruského velvyslance proměnila svět?

Pondělní vražda Andreje Karlova v Ankaře má s odstupem dnů stále větší dopad a formuje dění za hranicemi země. Utužuje vazbu Turecko–Rusko a oslabuje vliv Spojených států. Turecko navíc dává najevo, že ji hodlá využít jako záminku v boji s vlastními oponenty.

Včera Ankara ještě osahávala terén, dnes už vykročila bez rozpaků. Obvinění, že za vraždou ruského diplomata stojí hnutí kolem duchovního Fetullaha Gülena zaznělo rovnou od autoritářského tureckého prezidenta.

„Není důvod skrývat, že byl členem organizace FETÖ. Všechny jeho vazby, od místa, kde byl vzdělán, i další vztahy, ukazují na FETÖ (skupiny kolem Gülena, které Turecko považuje za teroristy),“ prohlásil Recep Tayyip Erdogan.

Střípek do mozaiky přidal i turecký deník Hürriyet, který napsal, že vrah velvyslance se v posledním půlroce podílel na ostraze několika akcí, kterých se prezident Erdogan účastnil. Novináři listu rovněž zmiňují vazby na zmíněného exilového duchovního a bez bližších souvislostí vyslovují obavu, že muž mohl udeřit i na vládce Turecka.

Kdo byl Andrej Karlov a jakou roli hrál v Turecku?

Fakt, že se k útoku na ambasadora přihlásila organizace sdružující džihádistické skupiny na západě a severu Sýrie – v místech, kam Ankara hledí často s obavami, zatím turecké zdroje spíše přehlížely. Střelcovo provolávání, že jde o mstu za akce ruské armády v Aleppu, na tom nic nezměnilo.

Turecká vláda má zkrátka jasno a její stručná obvinění mají mnoho dopadů. Ankara nařčení může využít k tvrdé perzekuci svých kritiků, jako se to stalo po letním zmařeném puči. I z něj vláda vinila Gülena a jeho příznivce, v praxi ale spustila obří zátah proti více než sto tisícům svých názorových odpůrců a prezident Erdogan posílil svoji pozici neomezeného vládce (kvůli čemuž čelil i podezření, že puč za tímto účelem sám zinscenoval).

Na internetu se objevil nový záznam vraždy velvyslance

Na celou situaci se můžeme podívat i v širším měřítku. Rusko s Tureckem k sobě teprve nedávno znovu objevily cestu a urovnaly vztahy vyhrocené po sestřelení ruského bitevníku. Společnou řeč nakonec našly i v otázce postupu v Sýrii – Rusko si vojensky pohlídalo, že jeho chráněnec Bašár Asad zůstane u moci, a Turecko vycítilo šanci udeřit na nenáviděné Kurdy a ještě nahnat body jako ten, kdo zprostředkuje dohodu mezi znesvářenými stranami.

Teď přesně v duchu této křehké harmonie jakoby uzavřely nepsanou dohodu, že vražda velvyslance v přímém přenosu jejich sbližování nijak nenaruší. Turecko bude rádo za dobré vztahy s Moskvou a ta zase za munici proti Spojeným státům. „Posloužilo to k stvrzení aliance, která může znamenat vyloučení Spojených států ze závěrečné fáze syrské války a zásadně oslabí vliv USA na Blízkém východě,“ píše The Washington Post.

Nová aliance: ministři zahraničí Íránu, Ruska a Turecka v Moskvě.

Spolu s ministry zahraničí Ruska a Íránu si to šéf turecké diplomacie v úterý potvrzoval v Moskvě, kde se tento nově vzniklý „elitní klub“ bavil o dalším směřování syrské války a připomínal, co všechno se díky jeho aktivitě v rozvrácené zemi podařilo. „Setkání ukázalo, že někdejší rivalové dosáhli shody ohledně rozdělení vlivu v Sýrii. Turecko přestane podporovat aktivity proti Asadovi a výměnou za to získá volnou ruku pro akce v příhraničí,“ analyzuje situaci The Washington Post a připomíná, že prioritou Turecka je zamezit Kurdům v propojení oblastí pod jejich kontrolou.

„Spojené státy nejspíš budou patřit k těm, kdo na tom tratí nejvíc,“ říká pro web Foreign Policy Amanda Sloatová, někdejší pracovnice v řadách americké diplomacie. Obvinění Gülena, respektive Spojených států, které mu poskytují azyl a navzdory naléhání Ankary ho nevydaly, je v této situaci přesně zvolený nástroj.

Administrativa Baracka Obamy pomalu vyklízí kanceláře a ztrátu vůdčí role na Blízkém východě jakoby jen brala na vědomí. Podobně znepokojivé může pro někoho být i vyhrocení vztahů v rámci NATO, kde USA i Turecko mají svoji klíčovou roli. Až Donald Trump po 20. lednu usedne do Bílého domu, čeká tam na něj nepříjemný rébus.

SDÍLET
sinfin.digital