Dýchánek pravicových populistů: AfD a Le Penová chtějí nahnat body před volbami

V německém městě Koblenz se sejde předsedkyně německé krajně pravicové Alternativy pro Německo (AfD) Frauke Petryová s její francouzskou kolegyní a hlavní tváří nacionalistické Národní fronty Marine Le Penovou. První veřejné vystoupení, které má před letošními volbami v obou zemích vyslat signál spojenectví proti Evropské unii, v Německu budí velkou pozornost. Ne všichni členové německé strany AfD jsou ale ze spolupráce nadšení.

Na minisummitu lídrů evropských antisystémových protievropských stran budou zastoupení také populisti z dalších zemí. Vystoupí zde i protiimigrační nizozemský politik Geert Wilders a předseda italské Ligy severu Matteo Salvini. Pozornost Němců se však soustředí především na návštěvu Marine Le Penové.

Nový průzkum: První kolo francouzských voleb vyhraje těsně Le Penová

Pro mnoho Němců je francouzská Národní fronta ztělesněním antisemitismu a extrémních pravicových postojů. Němečtí političtí komentátoři proto setkání vnímají jako zprávu, že se AfD posouvá ještě víc směrem ke krajní pravici. Především však jde o to povzbudit negativní nálady vůči Evropské unii. Představitelky AfD a Národní fronty si totiž chtějí připravit půdu pro klíčové volby, které Německo i Francii letos čekají.

Obama jako symbol nenaplněných nadějí. Co změnil první černošský prezident pro Afroameričany?

„Je důležité zahájit politickou sezónu v Německu, v zemi Angely Merkelové, kterou považujeme z velké části za zodpovědnou za problémy EU. Chceme ukázat, že tyto dvě ženy s kuráží sdílí stejné postoje,“ komentoval důvod setkání mluvčí Le Penové Ludovic de Danne pro Le Figaro.

Kromě toho je cílem konference posvítit na nedostatky tradičních politických stran. „Většina voličů AfD nehlasuje pro AfD, ale proti ostatním,“ tvrdí expert na pravicové populistické strany Timo Lochocki, kterého citoval deník Washington Post.

„Che Guevara by volil Alternativu pro Německo!“ Krajně pravicová strana láká na komunistu

Ne všichni členové Alternativy pro Německo jsou ale ze spojenectví s Národní frontou nadšení. „Myslím si, že Národní fronta nám vůbec nesedí. FN je socialistická strana. Já osobně mám výhrady,“ řekl pro Le Figaro předseda pobočky AfD v Berlíně Georg Pazderski. Národní fronta je totiž sice silně nacionalistická a protiimigrační, po nástupu Le Penové do čela strany se ale přeorientovala na levicovou politiku silného státu podporujícího sociální zabezpečení.

Uspořádání minisummitu si vzal do rukou člen AfD a europoslanec Marcus Pretzell, který je od loňského roku také manželem Frauke Petryové. Na jeho hlavu se však v Německu snesla kritika za to, že z účasti na setkání vyloučil některé novináře. Svůj odpor ke sdělovacím prostředkům neskrýval ani v telefonickém rozhovoru s deníkem Washington Post. „Je mi fuk, co píšete,“ řekl s tím, že se mu nelíbí, jak americký deník pracuje.

Le Penová: Pokud vyhraju prezidentské volby, Francii odvedu z EU i z NATO

Podle některých odborníků je přístup AfD k médiím srovnatelný s tím, jak s novináři jedná nově zvolený prezident USA Donald Trump. Timo Lochocki však tento opovržlivý postoj vůči sdělovacím prostředkům považuje za chytrou PR strategií AfD. 

SDÍLET
sinfin.digital