Eurokomisař pro zaměstnanost Nicolas Schmit chce přepsat pravidla pro výpočet minimální mzdy napříč Evropou. Bez výjimky by měla dosahovat 60 % mediánu, tedy středního platu v dané zemi. V případě Česka by to znamenalo zvýšení minimální mzdy až o 3000 korun.

Každý pes, jiná ves. Tak by se s trochou nadsázky dala popsat legislativa v oblasti minimální mzdy v jednotlivých státech Evropské unie. Zatímco některé (třeba Rakousko) takový institut vůbec nemají, jinde se jedná o běžný nástroj sociální politiky, který si ale upravuje každá země podle sebe. Proto se také výpočet a výše minimální mzdy v různých státech výrazně liší.

S tím by měl být do budoucna konec. Eurokomisař Nicolas Schmit, který je v nové komisi zodpovědný za sociální a zaměstnaneckou politiku se od začátku netají tím, že by pravidla rád sjednotil. V rozhovoru pro německý list Süddeutsche Zeitung se teď k tématu vrátil, ačkoli s vědomím, že jde o citlivou otázku, našlapuje opatrně. „Nebudeme říkat, že minimální mzda v Evropě musí nyní být všude 750 eur. Nebudeme říkat ani to, že státy musejí svou minimální mzdu zvýšit přes noc o 50 %,“ uvedl. 

Schmit místo striktních nařízení navrhuje, že by jedním z parametrů výpočtu zaručené mzdy měl být její poměr (konkrétně 60 %) vůči celostátnímu mzdovému mediánu, tedy částce představující prostřední hodnotu. V případě České republiky byl loni medián 29 127 korun. Pokud by začalo platit Schmitem navrhované pravidlo, minimální mzda v Česku by se musela zvýšit z nedávno schválených 14 600 korun na 17 476 korun.

Maňák: Minimální mzda udržuje platové rovnostářství a podřizuje firmy státní moci

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital