Falešná zpráva z Twitteru srazila ceny plynu v USA přibližně o desetinu

Masivně sdílená falešná zpráva v závěru minulého týdne srazila cenu zemního plynu na americkém trhu o necelých deset procent. Pokles cen spustil twitterový účet @lithium_plays, který sdílel nepravdivou zprávu ohledně „poškozených potrubí“ freeportského LNG terminálu, což údajně mělo vést k delší než plánované uzavírce celého zařízení (terminál v červnu vyhořel a stále není v provozu).

Neověřená a zejména nepravdivá zpráva se velmi rychle rozšířila, k čemuž pomohlo i její sdílení od účtů twitterových influencerů a některých ekonomických analytiků. Navíc, následně účet s názvem @rr9b250 ve svém příspěvku zveřejnil zdánlivý screenshot dopisu s oficiálním záhlavím freeportského terminálu, který na nepravdivou informaci navazoval a vydával se za Public Relations tým operátora Freeport LNG. I tato zpráva byla velmi sdílená.

Na obě falešné zprávy šířící se po sociální síti reagovaly skutečné ceny zemního plynu, které na americkém trhu krátkodobě klesly až o devět procent – a které se plně nezotavily do konce obchodního dne. Důvodem byla očekávání, že pokud by se prodloužila oprava vyhořelého terminálu, bude export plynu z USA omezený po delší dobu, a tím pádem více zemního plynu zbude pro domácí americkou poptávku – což vedlo k propadu cen.

sinfin.digital