Francie je ve varu kvůli důchodům: Vláda unikla jen o vlásek, prezidentova moc slábne a konec krize stále není na dohled

O pouhých devět hlasů unikla francouzská vláda v čele s Elisabeth Borneovou vyslovení nedůvěry v Národním shromáždění. Hlasování se konalo poté, co se prezident Emmanuel Macron uchýlil ke článku 49.3 francouzské ústavy a prosadil tak nepopulární důchodovou reformu napřímo bez hlasování v dolní komoře parlamentu. Potvrdilo se mimo jiné, že politická podpora prezidenta slábne a že už není schopen své projekty opírat o stabilní parlamentní většinu.

Sám fakt, že se Macron neodvážil předložit návrh ke schválení poslancům, je důkazem slabosti a také arogance. V parlamentní demokracii by něco takového nebylo možné; francouzský prezidentský systém ale poskytuje hlavě státu pravomoc (podobně jako americký) za jistých okolností vládnout pomocí dekretů. Tak to kdysi chtěl generál De Gaulle a vtělil tuto možnost do ústavy Páté republiky, ale pro politickou elitu země i pro širokou veřejnost je tato praxe stále obtížněji stravitelná. Tím spíš, že se Macron uchýlil k podobnému obcházení parlamentu už po desáté.

V tuto chvíli už ve Francii nikdo nediskutuje o skutečném obsahu a dosahu důchodové reformy, ani o tom, zda vlastně má cenu protestovat proti zvýšení důchodového věku ze 62 na 64 let, což je ve většině ostatních zemí EU běžná, ba luxusní hranice. Macronovi se nepodařilo přesvědčit Francouze o smyslu této reformy. O tom, že je nejen nutná pro zdravý ekonomický vývoj země, ale také promyšlená a sociálně ohleduplná. Odborové svazy, ve Francii nadále mocné, neměly pocit, že by se s nimi na toto téma seriózně jednalo a jejich názory byly brány v potaz.

Macron tak popřel vlastní slib, že ve druhém pětiletém volebním období bude naslouchat, bude blíže k lidem, bude více sjednocovat než rozdělovat.

Podcast Nový svět o současné Evropě: Funguje ještě mýtický francouzsko-německý motor EU?

Prezident vyšel z této institucionální krize jako vítěz, ale značně oslabený. Ještě slabší pozici má jeho premiérka, tím spíš, že jak ona, tak řada ministrů otevřeně nesouhlasili s Macronovým rozhodnutím obejít parlament. Stále více se ukazuje, jak je pro Macrona těžké vládnout bez vlastní parlamentní většiny. Poslední volby přivedly do Národního shromáždění silné skupiny reprezentující krajní pravici i levici, se kterými se obvykle nedá lehce vyjít. Poslední hlasování a debata, která mu předcházela, ale ukázaly, že prezident ztratil i podporu mnoha centristických poslanců a především pravicových Republikánů. Ačkoli tento klub oznámil, že se pro pád vlády nevysloví, pro nedůvěru nakonec hlasovala celá třetina jeho členů. Pro další reformy, které má prezident v plánu, to nevěstí nic dobrého.

Prezident se pokusí nějak uklidnit situaci ve středu v televizi; zatím se osobně k veřejnosti neobrátil a nechal pod palbou premiérku Borneovou, což je také tradice francouzské politiky. Pak se bude muset věnovat Evropské radě, chystá se na státní návštěvu do Číny, přijme anglického krále Karla III.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Proč vývoj vzbuzuje nervozitu v zahraničí?
  • Co se děje v ulicích a proč demonstranti ještě neřekli poslední slovo?
  • A co čekat dál?
sinfin.digital