Hon na vraha z Istanbulu pokračuje. Vyšetřovatelé mají jeho zbraň a znají identitu obětí

Lukáš Pospíšil

Michaela Kratochvílová

Vyšetřování novoročního teroristického útoku v Istanbulu pokračuje. Po muži, který na vyhlášené diskotéce krátce po půlnoci postřílel 39 lidí pátrají tisíce policistů. Podařilo se identifikovat už téměř všechny oběti, z velké části se jedná o cizince. Premiér země také popřel původní informace, že střelec byl v převleku Santa Clause, který včera měli mít na sobě i někteří z policistů.

Po dni vyšetřování je možné poměrně přesně zrekonstruovat, co se přibližně hodinu a půl po půlnoci stálo. K vyhlášenému nočnímu klubu, kde v tu dobu bylo podle některých zdrojů až 800 lidí, se zhruba v 1:15 místního času taxíkem dostavil neznámý muž. Z kufru auta vytáhl zavazadlo, z něj automatickou zbraň a začal střílet po policistech a ochrance stojící před budovou. Pak vtrhnul dovnitř.

Podle svědků stojících před klubem se střelba ozývala sedm minut a muž za tu dobu dvakrát přebíjel, jak uvedla CNN. Potom odložil bundu i zbraň a z místa zmizel v jiném oblečení neznámo kam. Převlek Santa Clause, o kterém ze začátku mluvili někteří ze svědků, na sobě neměl. Odpoledne to potvrdil premiér země Binali Yildirim.

Smrt na břehu Bosporu. Mezi oběťmi z klubu je i přeživší prosincového bombového útoku

„Objevují se určité detaily, úřady se ale snaží dospět ke konkrétnímu výsledku. Policejní a bezpečnostní představitelé zveřejní nové informace z vyšetřování, jakmile je budou mít k dispozici,“ dodal ministerský předseda.

Vyšetřovatelé se současně zaobírají dalším úkolem – zjistit, kdo se stal oběťmi teroru. S jistotou se do nedělního podvečera podařilo identifikovat 35 osob, z toho 24 lidí byli cizinci, kteří zvolili město na dvou kontinentech jako svou dovolenkovou destinaci pro konec roku. Jednalo se o návštěvníky z Belgie, Saúdské Arábie, Íránu, Libye nebo Libanonu. Češi mezi nimi nejsou.

Napjatý začátek roku v Istanbulu

Při střelbě u jedné z istanbulských mešit byli odpoledne zraněni nejméně dva lidé, uvedl britský list The Independent s odvoláním na tureckou tiskovou agenturu Dogan. Pachatel z místa činu utekl. Není zatím jasné, zda mezi oběma případy je spojitost.

Na diskotéce Reina ovšem neumírali pouze hosté podniku, ale rovněž ti, kteří se starali o jejich bezpečnost. Mezi oběťmi je policista, členové ochranky klubu, ale také třeba číšník. Stát Izrael potvrdil, že jednou z mrtvých je jeho osmnáctiletá občanka Leann Zaher Naserová. V nemocnici jsou také dvě její kamarádky, které byly při útoku zraněny, třetí vyvázla bez újmy.

O tom, že velkým tureckým městům hrozí útok, úřady podle místních médií dlouho věděly. Policii na silvestrovskou noc posílily tisíce mužů, masakru ale přesto nedokázala zabránit. Útočník jí proklouzl zcela nepozorovaně.

Analytici se shodují, že útok (ačkoli se k němu stále nikdo nepřihlásil) bude mít dopad na tureckou společnost. Po roce 2016, kdy čelila celé sérii podobných tragédií a násilností, je rozpolcená. Část bezvýhradně podporuje prezidenta Erdogana, který si od zmařeného červencového puče buduje stále silnější pozici autoritářského vládce, druhá část mu naopak za žádnou cenu nemůže přijít na jméno a vidí v něm původce všech problémů. Příkopy mezi těmito skupinami se teď ještě prohloubí.

Trvalo to sotva hodinu. Turecko rychle zažilo první útok roku, projděte si i předchozí případy

Turecký deník Hurriyet ve své analýze připomíná, že právě po letním puči následovaly masivní čistky, během kterých státní instituce, soudy, školy nebo policii opustily desítky tisíc lidí. Konkrétně u policie tak místa obsadili mladí adepti, zatímco část sboru je složená z typově a generačně zcela odlišných lidí.

Policie podle listu může ve výsledku mít problémy s koordinací, může být ochromená a neefektivní v potírání teroristické hrozby.

Ačkoli zatím neexistuje oficiální spojitost, podle listu Hurriyet se vyšetřování zaměřuje na samozvaný Islámský stát. Turecko by tak znovu pociťovalo odvetu za svoje akce v Sýrii, kde bojuje proti džihádistům a Kurdům. Mladý policista, který nedávno zavraždil v Ankaře ruského velvyslance taktéž provolával, že tak činí v odvetě za dění v Sýrii, kde po boku Ruska turecká armáda aktivně vystupuje.

SDÍLET

Stíhání Babiše se povleče do voleb, státní zástupci z něj mají štít proti svému odvolání. Je to nejbrutálnější doba, kdyby vláda zítra skončila, budu nejšťastnější, říká Benešová

Michal Půr, Vladimír Piskáček

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová patří k politikům, kteří nejdou daleko pro ostré slovo. Před několika týdny se dostala do sporu s vrchním státním zastupitelstvím, které podezírá z úniku citlivých informací ze spisů. Benešová kvůli tomu dokonce čtyři hodiny podávala vysvětlení. „Bylo místy i šokující. Ptali se mne na mnoho vysoce osobních otázek, které byly ještě doplňovány, a měla jsem pocit, že jsem sama podezřelá,“ říká ministryně v exkluzivním rozhovoru s INFO.CZ a upozorňuje, že nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman může čelit kárné žalobě v restituční kauze.

Přečíst celý článek
sinfin.digital