Čína láká na jaderné kouzlo: rychlou a levnou výstavbu nových reaktorů. Západ je zatím opatrný, obává se „stoletého manželství“

Jedinou zemí na světě, která dnes dokáže dokončit jaderný blok do šesti let od zahájení stavby a s plánovaným rozpočtem, je totalitní Čína. Všude jinde, zejména pak v Evropě, se projekty nových jaderných elektráren neúměrně zpožďují a prodražují. V čem tedy spočívá čínské jaderné kouzlo? Někteří odborníci docházejí pomalu, ale jistě k jednoduchému závěru. Pokud se některé evropské státy, včetně Česka, opravdu chtějí vrátit k jaderné energetice, budou muset jít čínskou cestou. Jinak se z velkolepých plánů na nové jaderné bloky může stát noční můra, ohrožující jak samotnou energetiku, tak státní rozpočet.

Tím nejlepším důkazem vysoké efektivity čínského jaderného průmyslu oproti tomu západnímu zůstává nedávné zprovoznění třetích jaderných bloků na atomových elektrárnách ve finském Olkiluoto a čínském Fang-čcheng-kangu. Čínský blok byl uveden do provozu na konci března, ten finský pak minulý týden.

I když byly ale oba bloky spuštěny prakticky současně, náklady na dokončení i doba výstavby se zásadně liší. Číňané začali stavět nový blok v roce 2015, dokončili ho kompletně za osm let. A to je ještě na čínské poměry „špatný výkon“, který podle provozovatele elektrárny ovlivnily roky covidové pandemie. Nebýt covidu, byl by blok hotový už za pět let, tedy v roce 2020. V Číně se skutečně nové jaderné bloky, kterých každý rok přibývá, stavějí a připojují do sítě v obvyklé lhůtě pěti až šesti let.

Třetí blok ve finském Olkiluoto se naproti tomu začal budovat už v roce 2005 s tím, že hotovo bude o čtyři roky později. Nakonec se ale výstavba, realizovaná francouzskou firmou Areva, po několika odkladech protáhla na 18 let a plánovaný rozpočet byl překročen trojnásobně.

Finská jaderná elektrárna Olkiluoto, nový reaktor OL3 úplně vlevo. Foto: Profimedia

Pomalý Západ

Jak je to možné? Srovnání mezi Olkiluoto a Fang-čcheng-kangem není jediným důkazem rozdílné efektivity čínského a západního jaderného průmyslu. Také nový blok francouzské jaderné elektrárny Flamanville měl být dokončen už v roce 2012, hotový není dodnes, přičemž nyní se předpokládá uvedení do provozu nejdříve na konci letošního roku. A to opět s několikanásobně překročeným rozpočtem. Podle odborníků se rozhodně nejedná o žádnou náhodu.

„Jedinou zemí na světě, která je schopná stavět jaderné bloky za pět let a dodržet přitom rozpočet, je Čína,“ řekla INFO.CZ už dříve předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Všude jinde nabírají stavby atomových elektráren obří zpoždění a náklady rostou do závratné výše.

sinfin.digital