Jaký bude Trumpův vztah k Rusku? Napovědět může boj o hackera drženého v Česku

Info.cz, luš

27. 01. 2017 • 13:24

Zaujmou Spojené státy v čele s Donaldem Trumpem vůči administrativě Vladimira Putina tvrdý postoj, nebo budeme svědky politiky ústupků, které povedou k vytčenému cíli z kampaně, tedy zlepšení vztahu s Ruskem? Odpověď zatím nikdo nezná, mnohé by ale mohl naznačit případ v Praze zadrženého ruského hackera Jevgenije Nikulina. České úřady o jeho vydání požádalo Rusko i Spojené státy. 

Američané devětadvacetiletého ruského mladíka podezřívají z krádeže dat z účtů více než sto šedesáti milionů uživatelů profesní sítě LinkedIn. Byla to také americká FBI, která české kolegy v říjnu loňského roku upozornila, že se Nikulin chystá do Prahy. Bezprostředně po jeho zatčení požádali Američané české úřady o jeho vydání, po několika hodinách ale totéž udělali Rusové.

Ministerstvo spravedlnosti, do jehož kompetence rozhodnutí o vydání spadá, dosud nerozhodlo. Zástupce Ministerstva zahraničí Spojených států serveru BuzzFeed řekl, že Američané jednali s Čechy o hackerově vydání skrze diplomatické kanály naposledy v listopadu, od té doby se údajně případ takřka nikam neposunul.  

Podle zástupce Ministerstva zahraničí Spojených států bude rozhodnutí o vyhoštění záviset na tom, kdo a jaký na českou vládu vyvine tlak. „Jestli Spojené státy chtějí, aby jejich žádost byla vyřízena kladně, budou muset zaujmout tvrdý postoj. To se ale zatím nestalo,“ říká zdroj z americké administrativy, který si nepřál být jmenován kvůli citlivosti případu.

Kongresman a člen stálé komise pro zpravodajské služby Eric Swalwell se obává, aby Spojené státy po nástupu Donalda Trumpa nepřenechaly Nikulina Rusku, kde by nejspíš obratem dostal milost a mohl se znovu vrátit k hackerským útokům. „Nechci předem hodnotit nebo předpovídat, co Trumpova administrativa udělá,“ uvádí Swalwell, ale „s ohledem na předchozí dění si myslím, že se už Spojené státy nebudou snažit tak energicky o vydání lidí ze třetích zemí, kteří proti USA spáchali nějaký zločin.“  

Pro ruskou stranu by dle serveru Buzzfeed mohlo hrát i to, že má Rusko v současné době s Českou republikou „vřelé vztahy“ a že v čele země stojí prezident, který je znám svými „otevřeně proruskými názory“. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová se mezitím nechala slyšet, že americká žádost o vydání ruského občana „jednoznačně ukázala, že orgány Spojených států skutečně provádějí hon na ruské občany po celém světě.“ 

SDÍLET