Jaký bude Trumpův vztah k Rusku? Napovědět může boj o hackera drženého v Česku

Zaujmou Spojené státy v čele s Donaldem Trumpem vůči administrativě Vladimira Putina tvrdý postoj, nebo budeme svědky politiky ústupků, které povedou k vytčenému cíli z kampaně, tedy zlepšení vztahu s Ruskem? Odpověď zatím nikdo nezná, mnohé by ale mohl naznačit případ v Praze zadrženého ruského hackera Jevgenije Nikulina. České úřady o jeho vydání požádalo Rusko i Spojené státy. 

Američané devětadvacetiletého ruského mladíka podezřívají z krádeže dat z účtů více než sto šedesáti milionů uživatelů profesní sítě LinkedIn. Byla to také americká FBI, která české kolegy v říjnu loňského roku upozornila, že se Nikulin chystá do Prahy. Bezprostředně po jeho zatčení požádali Američané české úřady o jeho vydání, po několika hodinách ale totéž udělali Rusové.

Ministerstvo spravedlnosti, do jehož kompetence rozhodnutí o vydání spadá, dosud nerozhodlo. Zástupce Ministerstva zahraničí Spojených států serveru BuzzFeed řekl, že Američané jednali s Čechy o hackerově vydání skrze diplomatické kanály naposledy v listopadu, od té doby se údajně případ takřka nikam neposunul.  

Ruský hacker v Praze dráždí velmoci. Chtějí ho dostat USA i Rusko

Podle zástupce Ministerstva zahraničí Spojených států bude rozhodnutí o vyhoštění záviset na tom, kdo a jaký na českou vládu vyvine tlak. „Jestli Spojené státy chtějí, aby jejich žádost byla vyřízena kladně, budou muset zaujmout tvrdý postoj. To se ale zatím nestalo,“ říká zdroj z americké administrativy, který si nepřál být jmenován kvůli citlivosti případu.

Kongresman a člen stálé komise pro zpravodajské služby Eric Swalwell se obává, aby Spojené státy po nástupu Donalda Trumpa nepřenechaly Nikulina Rusku, kde by nejspíš obratem dostal milost a mohl se znovu vrátit k hackerským útokům. „Nechci předem hodnotit nebo předpovídat, co Trumpova administrativa udělá,“ uvádí Swalwell, ale „s ohledem na předchozí dění si myslím, že se už Spojené státy nebudou snažit tak energicky o vydání lidí ze třetích zemí, kteří proti USA spáchali nějaký zločin.“  

Trump zváží konec sankcí proti Rusku. Záleží na tom, jak bude Moskva spolupracovat s USA

Pro ruskou stranu by dle serveru Buzzfeed mohlo hrát i to, že má Rusko v současné době s Českou republikou „vřelé vztahy“ a že v čele země stojí prezident, který je znám svými „otevřeně proruskými názory“. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová se mezitím nechala slyšet, že americká žádost o vydání ruského občana „jednoznačně ukázala, že orgány Spojených států skutečně provádějí hon na ruské občany po celém světě.“ 

SDÍLET

Stíhání Babiše se povleče do voleb, státní zástupci z něj mají štít proti svému odvolání. Je to nejbrutálnější doba, kdyby vláda zítra skončila, budu nejšťastnější, říká Benešová

Michal Půr, Vladimír Piskáček

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová patří k politikům, kteří nejdou daleko pro ostré slovo. Před několika týdny se dostala do sporu s vrchním státním zastupitelstvím, které podezírá z úniku citlivých informací ze spisů. Benešová kvůli tomu dokonce čtyři hodiny podávala vysvětlení. „Bylo místy i šokující. Ptali se mne na mnoho vysoce osobních otázek, které byly ještě doplňovány, a měla jsem pocit, že jsem sama podezřelá,“ říká ministryně v exkluzivním rozhovoru s INFO.CZ a upozorňuje, že nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman může čelit kárné žalobě v restituční kauze.

Přečíst celý článek
sinfin.digital