Je jedním z nejhledanějších teroristů na světě. Všem na očích teď ale v Pákistánu zakládá stranu

Patří k nejhledanějším islamistům na světě, Američané na jeho hlavu vypsali stamilionovou odměnu. Hafiz Muhammad Saíd se však neskrývá někde v lesích, naopak je o něm výrazně slyšet. Nyní v Pákistánu zakládá politickou stranu.

Saíd dlouhodobě zesměšňuje americké úsilí ho chytit. USA ho zapsaly na seznam vůdců teroristických skupin a na jeho dopadení vypsaly odměnu ve výši 10 milionů dolarů (asi 220 milionů korun). Saíd ale žije v pákistánském městě Lahore, kde si odpykává trest v podobě domácího vězení.

Su Ťij má poslední šanci, pohrozil držitelce Nobelovy ceny kvůli násilí na Rohinzích šéf OSN

V posledních týdnech se stal tváří nové politické strany, která se chystá kandidovat ve volbách. Jmenuje se Milli Muslim League a před měsícem ji založila Saídova islámská charita Jamaat-ud-Dawa. Tu svět považuje za součást militantní skupiny Lakshar-e-Taiba, která stojí za teroristickými útoky v Bombaji z roku 2008. OSN ji zařadila na seznam globálních teroristických skupin.

Volební komise sice Saídovi zakázala veřejnou prezentaci, ten se ale přesto na volebních plakátech objevil. V Lahore pózuje vedle oficiálního kandidáta Muhammada Yaqooba Sheikha. Sám Saíd kandidovat nemůže, jelikož je v domácím vězení. Pákistánská vláda ho tam uvrhla, aby nemohl v rozporu s rezolucemi OSN sbírat peníze pro svoji charitu.

S kampaní ale uvězněnému Saídovi pomáhají jiní. Dobrovolníci videa na sociální sítě a podle volebního manažera Naveeda Qamara se ženské křídlo složené z příbuzných lídrů Jamaatu rozhodlo dělat objíždět voliče.

Německo týden před volbami: FDP jako možný partner Angely, strana ale nabízí nezkušené lidi a dluhy

„Lidé nám uvolnili své domovy a nabídli je jako kanceláře,“ praví Qamar s tím, že jim stoupenci dávají i věcné dary nebo platí reklamní bannery.

Strana neskrývá ideologické napojení na Lashkar-e-Taibu. Jejím cílem je sjednotit pákistánské muslimy všech etnik bez ohledu na řeč, kterou mluví. Podle Qamara žádný Pákistánec netouží po přátelství s Indií. Obě země mezi sebou mají spory už od odtržení Pákistánu v roce 1947. Ty už čtyřikrát vyústily ve válečný konflikt.

Volební komise Milli Muslim League ale dosud nezaregistrovala, protože potřebné dokumenty dodali představitelé partaje až v srpnu. Ve volbách tak Sheikh kandiduje jako nezávislý kandidát. „Ale to neznamená, že nejsem realitou. Naše kampaň je v plném proudu,“ dodává Qamar.

Je to jako výhra v SuperStar, říká manželka bojovníka IS, kterou rodina dostala domů

Kampaň je ale spíše symbolická. Strana nemá šanci obsadit premiérské křeslo, které musel tehdejší předseda vlády Nawaz Šarif v červenci opustit kvůli obvinění z korupce.

SDÍLET
sinfin.digital