Su Ťij má poslední šanci, pohrozil držitelce Nobelovy ceny kvůli násilí na Rohinzích šéf OSN

raz

17. 09. 2017 • 17:04

Faktická vůdkyně Barmy Do Aun Schan Su Ťij má poslední šanci zastavit ofenzivu armády, kvůli které ze svých domovů uprchlo už na 410 tisíc Rohingů. V rozhovoru pro britskou televizi BBC to řekl generální tajemník OSN António Guterres.

„Pokud tu situaci teď nezmění, tak si myslím, že se stane hrozná tragédie, kterou podle mě nepůjde v budoucnu zvrátit," řekl Guterres. OSN už dříve varovala, že současná vlna násilí připomíná etnické čistky. Su Ťij se ke krizi příliš nevyjadřovala, uvedla pouze, že situaci bude řešit a oznámila, že se neúčastní Valného shromáždění OSN v New Yorku. K národu se má pak vyjádřit v televizním projevu v průběhu následujícícho týdne. Kvůli její neaktivitě proto vznikla mezinárodní petice, která vyzývá k odebrání její Nobelovy ceny.

Barma tvrdí, že pouze reaguje na násilí, které ze strany ozbrojenců vypuklo minulý měsíc, a že na civilisty nijak necílí. Povstalci z řad Rohingů 25. srpna zaútočili na několik desítek policejních stanic a vojenských stanovišť v barmském Arakanském státě. Armáda zahájila protiofenzivu, jejímž cílem je podle kritiků vyhnat Rohingy z Barmy.

3665389:article:true:true:true

Barma Rohingy neuznává jako etnikum, dlouhodobě je pronásleduje a upírá jim občanství a základní lidská práva. Nejnovější vlna násilí v Barmě začala, když povstalci z řad Rohingů 25. srpna zaútočili na několik desítek policejních stanic a vojenských stanovišť v barmském Arakanském státě. Armáda zahájila protiofenzivu, jejímž cílem je podle kritiků vyhnat Rohingy z Barmy.

„Mnoho lidí přichází (do Bangladéše) hladových, vyčerpaných, bez jídla nebo vody," cituje dnes agentura Reuters Marka Pierceho ze Save the Children (Zachraňte děti). "Velké starosti mi dělá to, že kvůli velkým počtům potřebných chybí jídlo, voda, ubytování a základní hygienické pomůcky. Pokud rodiny nejsou schopny naplnit své základní potřeby, budou strádat ještě více a může docházet ke ztrátám na životech," varoval Pierce. Podle něj musí k řešení krize větší částkou pomoci mezinárodní společenství.

Bangladéšské úřady omezují volný pohyb Rohingů po této zemi, nebudou například moci smět cestovat mimo určené místo. Dopravci a řidiči dostali výzvu, aby nepřeváželi uprchlíky a majitelé nemovitostí jim nemají pronajímat bydlení. U města Cox's Bazar úřady plánují vybudovat ubikace pro statisíce uprchlíků z Barmy. Podle analytiků, na něž se odvolává BBC, se vláda Bangladéše snaží zabránit tomu, aby Rohingové splynuli s místním obyvatelstvem. Doufá, že je bude moci vrátit do Barmy, nebo dokonce poslat do nějaké třetí země.

SDÍLET