Ještě o krok blíž k míru v Sýrii. Rada bezpečnosti OSN podpořila snahy Ruska a Turecka

Rada bezpečnosti OSN jednomyslně přijala rezoluci podporující plány Ruska a Turecka na ukončení konfliktu a zahájení mírových jednání.

Usnesení má za cíl upevnit křehké příměří, které se v Sýrii daří druhým dnem až na výjimky dodržovat. Některé povstalecké skupiny během dne hrozily, že příměří vypoví. Obvinily bojovníky věrné prezidentu Asadovi z porušování klidu zbraní.

Damašek pokračuje v útocích na ty skupiny, které považuje za teroristické. Takto v minulosti označoval i rebely, kteří měli podporu západních vlád, a kteří se teď k ruské dohodě připojili.

Schválená rezoluce má také přinést distribuci humanitární pomoci do všech oblastí Sýrie. Do třetice má sloužit jako podpora dlouhodobějšího mírového procesu.

„Chováme se jako ve středověku.“ Jaké jsou v tisku arabské komentáře k syrské válce?

Představou Ruska, které za celou iniciativou stojí a které si tak o něco víc pojistilo, že se dění v Sýrii bude vyvíjet podle jeho přání, je, že se zástupci znesvářených stran sejdou příští měsíc u jednoho stolu v Kazachstánu a zahájí rozhovory vedoucí k definitivnímu ukončení války v Sýrii.

"Návrh rezoluce byl přijat jednomyslně."

Rusko také hodlá pokračovat v úzké spolupráci s Íránem, což si prezidenti obou zemí dnes potvrdili. Teherán je po Moskvě druhým výrazným stoupencem prezidenta Asada. Pro něj jde o pozitivní vývoj – má přímou podporu Ruska, které spolu s Turky převzalo celou iniciativu a odstavilo západní diplomacie volající po jeho odchodu na druhou kolej.

Právě politická budoucnost syrského prezidenta ale bude při budoucích mírových rozhovorech zásadní překážkou. Dosavadní vývoj nejvíce otevírá cestu ke kompromisu, kdy Asad zůstane v čele země po přechodnou dobu.

SDÍLET

Stíhání Babiše se povleče do voleb, státní zástupci z něj mají štít proti svému odvolání. Je to nejbrutálnější doba, kdyby vláda zítra skončila, budu nejšťastnější, říká Benešová

Michal Půr, Vladimír Piskáček

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová patří k politikům, kteří nejdou daleko pro ostré slovo. Před několika týdny se dostala do sporu s vrchním státním zastupitelstvím, které podezírá z úniku citlivých informací ze spisů. Benešová kvůli tomu dokonce čtyři hodiny podávala vysvětlení. „Bylo místy i šokující. Ptali se mne na mnoho vysoce osobních otázek, které byly ještě doplňovány, a měla jsem pocit, že jsem sama podezřelá,“ říká ministryně v exkluzivním rozhovoru s INFO.CZ a upozorňuje, že nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman může čelit kárné žalobě v restituční kauze.

Přečíst celý článek
sinfin.digital