K útoku v Istanbulu se přihlásil Islámský stát. Měl pachatel komplice?

Za novoročním útokem na diskotéku Reina v Istanbulu stojí podle všeho teroristická organizace Islámský stát. Co začínalo být zřejmé poté, co se od útoku distancovali Kurdové, potvrdila tisková agentura Reuters.

O tom, že by za útokem mohl stát někdo z takzvaného Islámského státu, informovala s odvoláním na bezpečnostní složky od rána turecká média. Zprávu následně potvrdila agentura Reuters, podle které se islamisté už k útoku veřejně přihlásili.

„Jako pokračování požehnaných operací, které Islámský stát provádí proti ochránci kříže Turecku, hrdinný voják chalífátu zasáhl jeden z nejznámějších nočních klubů, kde křesťané slaví svůj odpadlický svátek," uvedl IS v prohlášení.

První pohled do tváře vraha? Internet zmátly fotografie muže mylně podezíraného z teroru v Istanbulu

Vyšetřovatelé pracují s verzí, kdy by za střelbou v klubu měl stát pachatel původem z Kyrgyzstánu nebo Uzbekistánu. Na diskotéce přišlo o život 39 lidí, poslední identifikovanou obětí je podle zdrojů deníku Bild 26letý Němec. Podle ministerstva zahraničí není mezi mrtvými žádný Čech. Útočník je stále na útěku.

Turecký deník Yeni Safak s odvoláním na zdroj z okruhu vyšetřovatelů uvádí, že z 39 obětí jich na následky střelby zemřelo 38, jednu osobu ušlapal dav, který prchal z budovy. Zraněno bylo 65 lidí, z nichž čtyři jsou nadále v kritickém stavu. Objevují se rovněž informace, že všechny rány byly vypáleny ze samopalu AK-47, známého také jako kalašnikov.

Útočník nesl na zádech batoh, ve kterém měl náhradní munici, v klubu jsou patrné pozůstatky po stovkách vypálených střel. Po skončení střelby se muž, kterého označil Islámský stát za jednoho ze svých bojovníků, převlékl.

Smrt na břehu Bosporu. Mezi oběťmi z klubu je i přeživší prosincového bombového útoku

Následně se podle informací tureckých médií ukryl v kuchyňce klubu, kde strávil třináct minut, zatímco venku zavládla panika. Nově se zdá pravděpodobné, že neutekl přes Bospor, jak se původně předpokládalo. Jedním ze služebních východů se zřejmě pouze vmísil do davu.

Na útok to vrhá zcela nové světlo, jelikož je v tomto případě pravděpodobné, že měl muž komplice, který se v prostorách diskotéky skvěle vyznal. Mohlo se jednat o některého ze zaměstnanců zařízení.

Vyšetřovatelé se rovněž domnívají, že útočník místo navštívil v týdnu před silvestrovskými oslavami, aby se lépe seznámil s prostředím. Na základě tohoto podezření policie analyzuje nahrávky bezpečnostních kamer klubu Reina z minulého týdne.

SDÍLET
sinfin.digital