První pohled do tváře vraha? Internet zmátly fotografie muže mylně podezíraného z teroru v Istanbulu


Na internetu se objevila série snímků působících jako z bezpečnostních kamer u pasových kontrol. Jak uvedl turecký server Acunn a posléze třeba britské bulvární weby, fotografie měly jako první zachycovat muže podezřelého z vraždy 39 lidí v luxusním nočním klubu v Istanbulu. Servery o něm mluvily jako o muži ze střední Asie, který je příslušníkem teroristických skupin navázaných na samozvaný Islámský stát. Člověk, který je na snímcích, se ale sám přihlásil policii a od útoku se distancoval, uvedl server Turkishminute.

Snímky, o kterých britské servery psaly jako o materiálu policie, z původního zdroje zmizely. Mezitím se policii přihlásil člověk, který uvedl, že na nich je on a že s útokem ani s Islámským státem nemá nic společného:

Při novoročním masakru v istanbulském luxusním nočním klubu neznámý střelec zavraždil 39 lidí, většinou zahraničních turistů. Na sedm desítek dalších návštěvníků skončilo v nemocnicích a někteří z nich stále bojují o život. 

Vyšetřovatelé už znají identitu obětí

Útok trval asi sedm minut a střelec při něm minimálně dvakrát přebíjel automatickou zbraň. Tu spolu s bundou nechal na místě činu a v nastalém chaosu uprchl. Policie po něm marně pátrá a Turecko na případ uvalilo informační embargo.

Vyšetřovatelé mají k dispozici záznamy z průmyslových kamer a nezřetelnou, ale jedinou prokázanou fotografii útočníka.

Nezřetelná tvář útočníka

K činu se dosud nikdo nepřihlásil, turecká média ale vpodvečer uváděla, že vyšetřovatelé se zaměřují na variantu, že za útokem stál Islámský stát.

Na internetu se také objevilo další video zachycující střelce při útoku. Upozorňujeme, že může být zneklidňující.

SDÍLET
sinfin.digital