Kam zmizel virus, který děsil svět před covidem? „Nemoc malých hlav“ u dětí měla možná jiné příčiny

Před pěti lety byl virus Zika celosvětovou hrozbou, kvůli které byla málem zrušena olympiáda v brazilském Riu a tisíce žen raději kvůli nebezpečí mikrocefalie u dětí podstupovaly potraty. Dnes se o tomto viru prakticky nemluví, hrozba skončila. Jak je to možné? Případ Zika ukazuje, že věda není všemocná a ne vždy dokáže vyřešit každou záhadu. Někteří vědci například spekulují o tom, zda příčinou mikrocefalie u dětí, přisuzované právě viru Zika, nebyl nakonec prostředek, který měl šíření viru zabránit. Tedy postřik proti komárům.

Hned na začátku je třeba připomenout, že cílem tohoto textu rozhodně není srovnávat virus Zika s covidem-19, natož zpochybňovat hrozbu covidu. Jedná se o dvě zcela různé věci. Případ pouze a jen potvrzuje, jak složité a někdy i nemožné může být v biologii a medicíně hledání „té jediné a nezpochybnitelné pravdy“.

Virus Zika byl objeven prakticky zcela náhodou v roce 1947 v Ugandě a vědci ho pojmenovali po lese, ve kterém se nacházela jejich výzkumná stanice. Od doby svého objevu nezpůsobil nikomu žádné významné problémy; lidé, kteří se jím nakazili, neměli žádné nebo jen mírné příznaky typu krátké horečky a bolesti svalů. Ani fakt, že se Zika objevila kolem roku 2007 i v Asii a Polynésii, nedával odborníkům žádný důvod k panice. Virus jen potvrdil, že je schopen globálního šíření.

To se ale změnilo 30. října 2015, kdy brazilský zdravotní úřad (Ministério da Saúde) oznámil, že se v Brazílii narodilo neobvykle velké množství dětí s příliš malou hlavou. A během jednoho měsíce byl nalezen ten nejpravděpodobnější viník, tedy virus Zika. Už 1. února 2016 Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila celosvětovou zdravotní pohotovost. A to právě kvůli možnému spojení tohoto patogenu s mikrocefalií, tedy těžkou vývojovou poruchou, projevující se předčasným ukončením vývoje mozku a obvykle i celé hlavy.

Obavy z toho, že se virus, přenášený zejména komáry egyptskými, ale možná i pohlavním stykem, začne nekontrolovaně šířit po zeměkouli, měly dalekosáhlé důsledky pro celý svět. Někteří vědci vyzývali mimo jiné k tomu, aby byla v obavě kvůli šíření viru zrušena nadcházející letní olympiáda v brazilském Riu. Ta se nakonec konala, ovšem celá řada sportovců, včetně třeba českého tenisty Tomáš Berdycha, se jí v obavě z nákazy nezúčastnila. Brazilci během olympiády vyhlásili boj komárům, přenašečům onemocnění, a pravidelně stříkali insekticidy nejen obytné prostory, ale dokonce i ulice. Žádný přenos nákazy se tak na olympiádě nakonec nepotvrdil.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jak mohli vědci dojít k závěru, že Zika způsobuje mikrocefalii u dětí?
  • Co zpochybnilo jejich závěry?
  • A co mohlo být skutečnou příčinou onemocnění?
sinfin.digital