Klíčový svědek korupční kauzy, která „srazila vaz“ hvězdě rakouské politiky, promluvil. A je z toho skandál

Rakouská politika se po delší době opět otřásá v základech. Bývalý tajemník ministerstva financí a osobní důvěrník bývalého kancléře Sebastiana Kurze Thomas Schmid totiž policii potvrdil, že Kurz věděl o machinacích se státními penězi, využívanými pro vzestup jeho politické kariéry. Schmid, usilující o statut korunního (spolupracujícího) svědka, zároveň ve své výpovědi obvinil z nekalých praktik i některé další vysoce postavené členy Rakouské lidové strany. Obvinění Schmidova tvrzení odmítají a chtějí ho žalovat.

Kauza souvisí s celou sérií afér, které přispěly loni v listopadu k odstoupení tehdejšího kancléře Sebastiana Kurze z čela rakouské vlády i rakouských lidovců. Policie začala mimo jiné vyšetřovat podezření, že si Kurz ještě jako ministr financí kupoval za státní peníze přízeň některých médií, která o něm pak psala v pozitivním duchu a naopak očerňovala jeho stranické rivaly.

Důležitým prostředníkem v tomto obchodu měl být právě bývalý tajemník ministerstva financí a pozdější šéf státní společnosti ÖBAG Thomas Schmid. Ten údajně zajistil, že některé státní podniky a firmy, sdružené právě v holdingu ÖBAG, inzerovaly v médiích skupiny Mediengruppe Österreich miliony eur v rámci mediální a propagační spolupráce. Média pak za to pomáhala Kurzovi nejen pozitivními komentáři a zprávami, ale dokonce údajně i zfalšovanými výzkumy veřejného mínění.

Kurz sice odstoupil z funkce, ale po celou dobu jakoukoliv osobní účast na tomto obchodu odmítal, a i nadále odmítá. O žádné formě své propagace výměnou za státní peníze údajně nevěděl. Tuto verzi však jeho ještě nedávno blízký přítel a důvěrník Schmid výrazně naboural.

Do médií na začátku tohoto týdne unikly záznamy ze Schmidových výslechů na policii, z nichž mimo jiné vyplývá, že bývalý vysoce postavený státní úředník by rád získal pozici klíčového svědka v případu. Pokud by pravdivě popsal činnost všech obviněných a přispěl k objasnění celé kauzy, mohl by pak u soudu dostat nižší trest.

sinfin.digital