Konec siesty a dlouhých obědů. Španělsko si chce zakázat dlouhé přestávky

Španělsko se chce vzdát své siesty a dlouhých obědů. Chce tak držet krok se zbytkem Evropy. Podle zastánců by to pomohlo rodinnému životu Španělů i byznysu. 

Je to typický obrázek. V době oběda sedí Španělé venku, jedí středomořské pochoutky, dají si sklenici vína. Pak se vrací do práce. Ale netradiční pracovní doba je přítěží pro ekonomiku i rodinu. Teď to chtějí změnit.

Ve Španělsku trvá pracovní doba zhruba 11 hodin. Je to výstřední a únavný časový úsek, který přerušuje řada přestávek na kávu, dlouhý oběd a někde dokonce známá siesta – schrupnutí po obědě. Tento zavedený režim byl v posledních letech, kdy se potýká Španělsko s obrovskou nezaměstnaností, kritizovaný.

Co znamená pád Aleppa? 5 otázek a odpovědí

Podle mnohých právě kvůli zvláštnímu režimu se do země zrovna nehrnuly mezinárodní firmy. Nyní ho chce vláda zakázat a fungovat jako zbytek Evropy.

Ministryně pro zaměstnanost Fátima Báñezová oznámila, že by chtěla, aby Španělé končili v práci v 18 a ne ve 20 hodin, aby tak mohli lépe sladit pracovní a soukromý život, informuje server Guardian. Uvažuje také o posunutí Španělska z nesprávné časové zóny, do které ho posunul ještě generál Franco v roce 1942 na znak solidarity s Hitlerem.  

„Chceme končit v práci v šest odpoledne. Abychom toho dosáhli, musíme se dohodnout s největšími firmami a odbory," řekla v parlamentu.

Čí pivo pijete? Pomůžeme vám to zjistit

Běžný pracovní den ve Španělsku vypadá pro Čecha velmi neobvykle. Zaměstnanci začínají kolem deváté, během dopoledne mají pauzu na kávu, pak pracují asi do dvou a jdou na oběd, ten trvá dvě až tři hodiny. Po návratu z oběda pracují zhruba do osmé večer. Doma mají večeři kolem deváté hodiny a kolem půlnoci jdou do postele. Takový režim má kořeny podle zastánců změny ještě v zemědělské práci a pro zaměstnání v kanceláři je nevhodný.

Podle zastánců by pak posun do časového pásma, jaký má Portugalsko a Velká Británie, pozitivně dopadl na život Španělů. Stmívalo by se dříve a lidé by chtěli jít dříve domů. Zvýšilo by to také produktivitu práce a pomohlo by to byznysu.  

SDÍLET
sinfin.digital