Konec války v Sýrii? Rusko se dohodlo s Tureckem na příměří, zemi chtějí rozdělit

Rusko a Turecko se dohodly na příměří, které by mohlo být začátkem konce války v Sýrii. Tvrdí to turecká státní agentura Anadolu. Složitý konflikt trvá již pět let a zahynuly při něm stovky tisíc lidí. Podle nejmenovaného zdroje se příměří týká všech oblastí, v nichž proti sobě stojí jednotky věrné syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi a opoziční skupiny. Teroristických organizací se příměří týkat nebude.

Podle dostupných informací by Sýrie měla být rozdělena na několik autonomních regionů, přičemž Asad by nadále zůstal prezidentem. Přinejmenším do příštích prezidentských voleb, kdy by ho vystřídal přijatelnější kandidát. „Pohnuli jsme se směrem ke kompromisu,“ řekl agentuře Reuters Andrej Kortunov z think tanku blízkého Kremlu.

Rusko a Turecko se shodují, že Asad by měl nakonec odejít, ale tak, aby si „zachoval tvář“ a získal bezpečnostní záruky pro svoji rodinu. Současného prezidenta by měl opět vystřídat někdo z řad alavitů, tedy z náboženské větve šíitského islámu. „Několik jmen už padlo,“ dodal Kortunov. 

Kdo v roce 2017 zahýbe Evropou? Vybrali jsme 10 osobností

Pokud příměří začne platit a vydrží, začnou příští měsíc mírové rozhovory v Kazachstánu, přičemž Rusko a Turecko budou jejich garanty. Všechny zúčastněné strany by se měly dohodnout na udržitelném mírovém řešení, které by definitivně ukončilo jeden z nejkrvavějších konfliktů několika posledních desetiletí. Turecko, které dlouhodobě podporuje syrskou opozici, několikrát jasně uvedlo, že chce válku ukončit. Roli při jednání určitě sehraje i Írán, který zase stojí za Asadovým režimem.

Bolestivá prohra americké zahraniční politiky. Vzniká aliance Rusko, Írán a Turecko

Potvrzuje se tak mimo jiné, že USA, Evropa a OSN byly z mírových rozhovorů zcela vyřazeny. Zhoršují se zejména vztahy Turecka a USA. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes Spojené státy obvinil, že financují Islámský stát. „Obvinily nás, že financujeme Islámský stát. Nyní jsou to ale ony, kdo financuje teroristické organizace jako Islámský stát, YPG a PKK (kurdské síly). Je to jasné. Máme důkazy, včetně fotek a videí,“ uvedl Erdogan.

Podle expertů Rusko zásadně posílí svojí roli v regionu. „Je to pro ně velká odměna. Ukazují nám, že stojí v popředí a mění svět,“ řekl bývalý britský velvyslanec v Moskvě Tony Brenton. „Už jsme si zvykli, že tuto roli vždy sehrály Spojené státy, ale zapomněli jsme na to, že Rusové toto taky v minulosti dělali,“ dodal.

Americké diplomaty současný vývoj dráždí. „Tato země (Rusko) má ekonomiku stejně velkou jako Španělsko a chová se, jako by věděla, co má přesně dělat,“ citovala agentura nejmenovaného amerického diplomata. Podle něj rovněž není možné, aby Rusové a Turkové jednali bez Američanů.

Rusové s Američany a Evropskou unií nicméně údajně počítají. Ale až v dalším sledu, kdy se bude rozhodovat o obnovení syrské infrastruktury a ekonomiky. 

SDÍLET

Stíhání Babiše se povleče do voleb, státní zástupci z něj mají štít proti svému odvolání. Je to nejbrutálnější doba, kdyby vláda zítra skončila, budu nejšťastnější, říká Benešová

Michal Půr, Vladimír Piskáček

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová patří k politikům, kteří nejdou daleko pro ostré slovo. Před několika týdny se dostala do sporu s vrchním státním zastupitelstvím, které podezírá z úniku citlivých informací ze spisů. Benešová kvůli tomu dokonce čtyři hodiny podávala vysvětlení. „Bylo místy i šokující. Ptali se mne na mnoho vysoce osobních otázek, které byly ještě doplňovány, a měla jsem pocit, že jsem sama podezřelá,“ říká ministryně v exkluzivním rozhovoru s INFO.CZ a upozorňuje, že nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman může čelit kárné žalobě v restituční kauze.

Přečíst celý článek
sinfin.digital