Konec války v Sýrii? Rusko se dohodlo s Tureckem na příměří, zemi chtějí rozdělit

Info.cz

Rusko a Turecko se dohodly na příměří, které by mohlo být začátkem konce války v Sýrii. Tvrdí to turecká státní agentura Anadolu. Složitý konflikt trvá již pět let a zahynuly při něm stovky tisíc lidí. Podle nejmenovaného zdroje se příměří týká všech oblastí, v nichž proti sobě stojí jednotky věrné syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi a opoziční skupiny. Teroristických organizací se příměří týkat nebude.

Podle dostupných informací by Sýrie měla být rozdělena na několik autonomních regionů, přičemž Asad by nadále zůstal prezidentem. Přinejmenším do příštích prezidentských voleb, kdy by ho vystřídal přijatelnější kandidát. „Pohnuli jsme se směrem ke kompromisu,“ řekl agentuře Reuters Andrej Kortunov z think tanku blízkého Kremlu.

Rusko a Turecko se shodují, že Asad by měl nakonec odejít, ale tak, aby si „zachoval tvář“ a získal bezpečnostní záruky pro svoji rodinu. Současného prezidenta by měl opět vystřídat někdo z řad alavitů, tedy z náboženské větve šíitského islámu. „Několik jmen už padlo,“ dodal Kortunov. 

Kdo v roce 2017 zahýbe Evropou? Vybrali jsme 10 osobností

sinfin.digital