Která země je vítězem války s covidem? Odpověď na tuto otázku může zachránit svět před další pandemií

Uvolnění proticovidových opatření v Číně a následný strmý růst počtu nákaz a úmrtí přiživily debatu o čínské strategii nulové tolerance. Jedni tvrdí, že se nakonec ukázala její nesmyslnost, druzí argumentují, že Čína má i přes mnohé chyby stále řádově menší počet obětí než Západ. Podle odborníků oslovených INFO.CZ je každopádně nejvyšší čas objektivně a pečlivě zhodnotit, která strategie boje s pandemií je ta nejlepší.

Zatímco přední německý virolog Christian Drosten v pondělí řekl, že pandemie v Německu a Evropě skončila, Čína řeší úplně jiné starosti. Poté co vedení země na základě tlaku obyvatel, bouřících se proti tvrdým proticovidovým restrikcím, část opatření uvolnilo, ŕoste počet nakažených i mrtvých závratným tempem.

Zatímco ještě na jaře Čína oficiálně přiznávala jen jednotky obětí, dnes podle čínských oficiálních statistik stoupl počet zemřelých na takřka šest tisíc, přičemž skutečné množství nakažených i mrtvých může být podle odborníků řádově vyšší.

Průdký nárůst čísel vede ke zpochybňování takzvané nulové tolerance vůči covidu, kterou kromě Číny přijaly i některé další země v Asii a Oceánii (například Thajsko, Tchaj-wan nebo Nový Zéland). Nulová tolerance spočívala v tvrdých opatřeních a stála na přesvědčení, že virus lze s jejich pomocí zastavit. To se ale podle kritiků těchto restrikcí stejně nepovedlo a Číně a dalším asijským státům tak hrozí možná ještě horší následky než zemím, které nechaly nákazu projít populací s menším odporem.

Nízký počet obětí v Číně?

„To ale prostě není pravda,“ rozporuje to filozof Daniel Novotný, člen Iniciativy sníh, která se v Česku zasazovala o dodržování proticovidových opatření. Pro INFO.CZ připomíná, že počet obětí covidu v Číně je stále až o dva řády menší než v USA či Česku, a i když se nákaza rychle šíří, neměla by ani zdaleka dosáhnout tak tragických důsledků jako dříve v západních zemích.

sinfin.digital