Le Penové chybí miliony. Pád česko-ruské banky ji odstřihl od půjček a možná nezaplatí kampaň

Francouzská politička Marine Le Penová, která je jedním z favoritů jarních prezidentských voleb ve Francii, znovu řeší, kdo jí půjčí, a přiznává potíže. Může za to kolaps První česko-ruské banky, která v minulosti nacionalistickou Národní frontu Le Penové několikrát podržela. Za finančním domem stál v Česku působící byznysmen, který mimo jiné čelí podezření, že jinou svoji banku vytuneloval.

Marine Le Penové chybí 20 milionů eur, které potřebuje na svou prezidentskou kampaň v roce 2017. Zahraničních novinářům to potvrdil pokladník její Národní fronty Wallerand Saint Just. Le Penová spoléhala na půjčku První česko-ruské banky (PČRB), která ale byla už od března v nucené správě a v létě přišla o licenci kvůli špatným úvěrům. „Ztráta této banky je pro nás tvrdá rána,“ citovala agentura Bloomberg Saint Justa.

Strana se podle jeho slov snaží hledat zdroje jinde, u francouzských bank však naráží. „Odmítají nás,“ uvedl Saint Just v telefonickém rozhovoru. V hledáčku jsou proto banky v jiných zemích včetně Ruska. O jaké z nich konkrétně jde, ale odmítl prozradit. „V těchto záležitostech musíte zůstat diskrétní. Žádná čísla, žádná jména,“ uvedl.

Závěr tajných služeb: Rusko se pokusilo ovlivnit americké volby v Trumpův prospěch

První česko-ruská banka vznikla v polovině devadesátých let na podporu obchodu mezi oběma zeměmi a sídlila v Moskvě. Jejím výhradním akcionářem byl ruský podnikatel působící v Česku Roman Jakubovič Popov, kterého redakce Neovlivní.cz před časem zařadila do žebříčku sedmi nejmocnějších Rusů operujících v Česku.

Popov byl také výhradním akcionářem ERB banky, která působila v Praze a Karlových Varech a měla rovněž financovat obchody mezi Ruskem a Českem. Nyní je v likvidaci a Popova vyšetřuje protikorupční policie kvůli tomu, že ji údajně vytuneloval. V jaké fázi případ je, nechtěla policie na dotaz redakce INFO.CZ nijak komentovat.

PČRB v roce 2014 půjčila Národní frontě devět milionů eur, což vyvolalo obrovské pozdvižení a velký zájem médií. Zpráva se totiž objevila v době, kdy vztahy EU a Ruska procházely hlubokou krizí kvůli ruské anexi Krymu a vyvolala debatu o možném vlivu Moskvy na francouzskou politiku. Le Penová se tehdy hájila tím, že její žádost o půjčku odmítly všechny francouzské banky, a jí proto nic jiného nezbylo, než akceptovat ruskou nabídku.

Le Penová velké šance nemá. Rozhovor s českým politologem francouzského původu

Vazby Le Penové a její Národní fronty na Rusko se v médiích probírají i nyní, zejména ve světle informací amerických tajných služeb, které tvrdí, že se Moskva letos na podzim pokusila ovlivnit prezidentské volby v USA. Objevují se obavy, že by se něco podobného mohlo stát i v Evropě.

Dvoukolové prezidentské volby budou ve Francii 23. dubna a 7. května. Měsíc poté se voliči do volebních místností vrátí znovu, aby 11. a 18. června vybrali své zástupce do Národního shromáždění.

 

SDÍLET
sinfin.digital