Létající auto, socha Davida z 3D tiskárny, proměna vzduchu ve vodu. Expo v Dubaji oslní svět technologickými divy

O rok odložená Světová výstava začne 1. října. Česká výprava chce zazářit proměnou pouště v kvetoucí oázu, virtuálním městem budoucnosti či nanohologramy, které se vejdou na lidský vlas. Přijde i elektronický Alfons Mucha a Čapkův robot z R. U. R.

Už teď je jasné, že Světová výstava EXPO 2020 ve Spojených arabských emirátech vstoupí do dějin. V mnoha ohledech je totiž výjimečná. Poprvé v historii muselo být Expo o rok odloženo, konat se bude až letos, důvodem byla pandemie koronaviru. Název výstavy ale zůstal zachován. Je to také poprvé, kdy Světovou výstavu pořádá arabská země. A k dalším „poprvé“ patří oficiální izraelská účast. Izrael uzavřel krátce před přípravami na výstavu se Spojenými arabskými emiráty smířlivou smlouvu, která normalizuje vztahy, jež byly dlouhodobě napjaté.

Přelomem má být ale letošní Expo i z technologického hlediska. Téma zní „Spojování myslí, tvoření budoucnosti“. Výpravy z více než 190 zemí světa mají představit inovace v oblasti mobility či udržitelného rozvoje. Na výstavě by měl například fungovat největší výtah světa s kapacitou až 160 osob. Ve vzduchu se bude prohánět „první létající taxi světa“. Jde vlastně o obrovský dron s 18 rotory. Ve hře jsou ale i menší modely.


Expo 2020 v číslech
Datum konání 1. října 2021 – 31. března 2022
Počet vystavujících zemí 192
Velikost výstavního areálu 438 hektarů
Předpokládaný počet návštěvníků 25 milionů
Náklady na českou výpravu 290 milionů korun

Už samotné pořadatelské Emiráty se chtějí před světem blýsknout. Coby jedna z nejbohatších arabských zemí si to mohou dovolit, a navíc prostřednictvím výstavy oslaví 50 let od vzniku svého státu. Jen do loňského roku vložily do příprav přes 18 miliard dolarů. Dubaj postavila u výstaviště novou stanici metra a samotný výstavní areál na ploše přes 430 hektarů odráží to, co si svět s Dubají spojuje především – je plný futuristické architektury. Vyrostly na něm více než tři desítky velkolepých národních pavilonů. Třeba průchod švédským pavilonem bude vzbuzovat iluzi návštěvy severského lesa. Brazílie nabídne mimo jiné procházku umělým vodopádem.

Národní pavilon ČR připomínající rozkvetlou zahradu se ponese v duchu mota České jaro

Češi stvoří umělou oázu v poušti

I přes velkou konkurenci by ale mohla k největším událostem výstavy patřit česká výprava. Jejím středobodem bude pavilon, jehož pojetí by právě v pouštní zemi mohlo vyvolat žádaný ohlas. Pomocí unikátní technologie S. A. W. E. R. se v něm bude získávat ze vzduchu voda, která zavlaží pavilon i okolí, a promění ji doslova v oázu uprostřed pouště. A jak se v Emirátech říká, ti nejúspěšnější lidé tu demonstrují své bohatství nikoli auty nebo zlatem, ale právě vytvořením svěží zahrady. „Technologii, která dokáže denně získat ze vzduchu až přes 500 litrů vody, sestavili vědci Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT už na podzim a v provizorních podmínkách ji i otestovali,“ říká generální komisař české výpravy Jiří F. Potužník.

Energii budou systému dodávat fotovoltaické články umístěné na střeše pavilonu. Pozemek pavilonu a jeho přilehlá zahrada mají plochu 2,2 tisíce metrů a leží navíc na výhodném místě – u jedné z hlavních vstupních bran výstaviště.

V centru stavby bude stát Srdce pavilonu – kašna, do níž bude stékat z organických kapilár voda. Do prvního patra budou návštěvníci vystupovat po schodech kolem monumentální instalace nazvané Zlatý déšť. Společnost Lasvit ji vyrobila ze skla a kovových vláken. Je složena z desítek jednotlivých zlatavých proudů a uvnitř každého z nich jsou umístěny skleněné kapky, které budou pomocí dynamického nasvícení pulzovat v prostoru.

Arabskou vášeň pro luxusní české sklo přiživí instalace Zlatý déšť od společnosti Lasvit

Dokončení textu na ExportMag.cz

Dále se dočtete:

  • Proč dělníci na stavbě českého pavilonu sebrali lopatu šéfovi české výpravy?
  • Kdo vytiskl pětimetrovou sochu Davida na 3D tiskárně?
  • Jaké světové unikáty představí čeští skláři či technologické firmy?
sinfin.digital