Levněji už to nejde: Němci zlevnili veřejnou dopravu na minimum. A k tomu snížili i daň z benzinu

Po vládě a parlamentu schválila v pátek i rada německých spolkových zemí balíček úlev, který má Němcům kompenzovat vyšší ceny energií v dopravě. Ušetřit mohou při letních cestách přes Německo i Češi. Kromě jednotné měsíční jízdenky na regionální dopravu za 9 EURO (230 korun) totiž vláda snížila na minimum i spotřební daň z pohonných hmot. Litr benzinu na německých čerpacích stanicích během letošního léta zlevní o necelých osm korun.

Balíček „letních úlev“ v dopravě vzbudil i v samotném Německu řadu kontroverzních reakcí zejména ze strany některých spolkových zemí. Třeba vedení Bavorska se obává, že vládní dotace zhruba 2,5 miliardy EUR (64 miliard korun) nebude stačit na pokrytí všech nákladů dotování veřejné dopravy. Nakonec ale i spolková rada balíček s výhradami schválila a ten tak začne od 1. června platit.

A o co vlastně jde? Zřejmě nejdůležitější je zavedení tzv. „devítieurového lístku“ na regionální dopravu. Od června do srpna si mohou všichni zájemci koupit za 9 EURO měsíční předplatní kupón, který je opravňuje k jízdám veškerou regionální dopravou po celé zemi. Pokud si koupí jízdenku na celé tři měsíce, vyjde je tedy celkem na 27 EURO (690 korun). A je přitom úplně jedno, zda se rozhodnou jet na dovolenou přes celé Německo nebo cestovat jen v příměstských vlacích. Devítieurovou jízdenka, kterou si mohou lidé zakoupit už od pondělí, neplatí pouze pro dálkové spoje.

Levněji ale mohou v létě po Německu cestovat i automobilisté. Vláda i parlament totiž schválily takzvanou „slevu na nádrž“ v podobě snížení spotřební daně z paliva na minimální úroveň, dovolenou legislativou EU. To konkrétně znamená oproti současné dani slevu kolem 30 centů (8 korun) na litr benzinu a o 14 centů (3,50 koruny) na naftu.

sinfin.digital