Libra roste nejvíc za osm let. 7 slibů premiérky Mayové, které otřásly trhy

Britská ministerská předsedkyně načrtla priority, o které bude usilovat při odchodu z evropského společenství. Potvrdila, že z ostrovního království chce učinit zemi suverénně stojící mimo unijní jednotný trh, ale že zároveň hodlá evropskou sedmadvacítku brát za partnera, se kterým je nutno počítat.

Britská libra v reakci na její slova proti dolaru posílila o 2,7 procenta na 1,2373 USD, smazala pondělní propad a proti počátku roku se dostala do mírného zisku. Její kurz kurz vzrostl nejrychleji za osm let. Co přesně ale Theresa Mayová slíbila?

Británie nebude usilovat o částečné nebo přidružené členství v EU.

Mayová chce odchod se vším všudy, takzvaný tvrdý brexit. Ujistila nicméně, že si nepřeje rozpad EU, ale naopak její úspěch. A taky prohlásila, že chce silnou Británii, která bude mít globální roli a která bude s EU dál úzce spolupracovat.

Co všechno letos může zamávat vývojem na trzích?

Británie odejde z unijního jednotného trhu.

Opak by podle premiérky nebyl skutečným odchodem. „To co navrhuji, nemůže znamenat sounáležitost s (unijním) jednotným trhem, který by nám bránil v uzavírání našich vlastních obchodních dohod. A to nejen s EU, ale také se starými a novými spojenci mimo Evropu,“ řekla Mayová. Evropské společenství přesto chce vnímat jako přirozeného obchodního partnera a bude chtít vyjednat co nejlepší podmínky přístupu na unijní trh. Hodlá taky dosáhnout nové „ambiciózní“ celní dohody s EU.

Británie se znovu rozhlédne po obchodní mapě.

Vláda bude usilovat o nové obchodní dohody se zeměmi mimo EU. První „na mušce“ jsou Spojené státy s Donaldem Trumpem v čele. Premiérka zmínila „stará přátelství a nová spojenectví“.

Británie bude přísnější k migraci.

Země bude víc kontrolovat, kdo do ní v jakém počtu přichází. Chce víc sledovat práva občanů EU ve Spojeném království i práva Britů v zemích EU.

Nejistota a strach o peníze. Co přinese brexit pro Čechy v Británii?

Británie bude co možná nejspolehlivějším partnerem v boji proti terorismu.

Země má pokračovat v praktickém sdílení zpravodajských a policejních informací s EU. Přeshraniční spolupráce je jedním z klíčových faktorů při potírání bezpečnostního rizika v Evropě.

Británie bude ve světě respektovanější a čeká ji lepší budoucnost.

Ačkoli premiérka připouští, že brexit je nejistou cestou, na jeho konci je podle ní bezpečná „globální Británie“. Mayová potvrdila, že hodlá aktivovat článek 50 lisabonské smlouvy a tím zahájit vyjednávání koncem března. Konečný kompromis s EU slíbila předložit britskému parlamentu. Dohodu o podmínkách brexitu chce Mayová dojednat do dvou let.

Udělá vše pro zmírnění nejistoty.

Odchod se má odehrát po etapách, aby změny nebyly příliš destabilizační, což se má týkat hlavně podniků. Mayová se hodlá řídit principem, že žádná dohoda je lepší než špatná dohoda.

Jaké jsou reakce?

Ostře vystoupila skotská premiérka Nicola Sturgeonová. Pokud obchodní plány Mayové nevyjdou, musí podle ní Skotsko mít možnost opustit Británii. Sturgeonová řekla, že plán odchodu z EU, tak jak ho dnes představila Mayová, představuje „ekonomickou katastrofu“ pro Británii a že Skotsko pro něj nehlasovalo. Předseda Evropské rady Donald Tusk označil vystoupení britské premiérky za „konečně realističtější“ oznámení britských záměrů. Pokud bude Velká Británie kontrolovat počet příchozích z Evropské unie, musí počítat s recipročním opatřením ze strany unijních zemí, řekl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

 

 

 

 

SDÍLET
sinfin.digital