Lídři v Rakousku odvolili, Kurze zasypali novináři, na šéfa svobodných se hajlovalo

V dnešních parlamentních volbách v Rakousku již odvolili všichni straničtí volební lídři, včetně kancléře a šéfa sociální demokracie (SPÖ) Christiana Kerna a favorita voleb, předsedy lidovců (ÖVP) a ministra zahraničí Sebastiana Kurze a předáka národovecké Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Heinze-Christiana Stracheho. Kurzův příchod do volební místnosti provázel nebývalý zájem novinářů z celého světa. Incident s mužem, který vykřikoval nacistický pozdrav zase poznamenal hlasování Stracheho.

Ve Vídni vhodil do urny svůj hlasovací lístek i rakouský prezident Alexander Van der Bellen. "Doufám, že volební účast bude velmi vysoká," řekl při té příležitosti.

Kurz odvolil v atmosféře hodné rockové hvězdy, když se musel prodrat davy novinářů. Původně se měl u volební urny ve vídeňské části Meidling objevit už kolem 09:30 SELČ, mezi prvními ze stranických lídrů. Nakonec ale příchod odložil o dvě a půl hodiny. Kurz jen krátce pohovořil s novináři, ale těch bylo tolik, že kolem tohoto miláčka médií vznikla tlačenice. Politik, doprovázený svou partnerkou Susanne Thierovou, proto rychle odešel. Stačil ale vyzvat občany k účasti na volbách. Bez jejich hlasů prý nebude možné v Rakousku uskutečnit opravdové změny.

Rakušané našli svůj protiimigrační ideál v moderním balení. Sebastian Kurz může po dnešku být nejmladším světovým lídrem

Pro zahraniční média je právě Kurz největším magnetem rakouských voleb. Před "Kurzovou" volební místností čekaly více než dvě stovky novinářů a televizních štábů z celého světa. Fenomén Kurz je přitahuje i z toho důvodu, že politik by se ve svých 31 letech mohl stát nejmladším šéfem vlády v Evropě.

Kurz je také důvodem, proč - bez ohledu na výsledek voleb - s velkou pravděpodobností příští koalici už nesestaví sociální demokraté a lidovci. Právě dnešní předčasné volby se konají z Kurzovy iniciativy, který v květnu konstatoval, že další spolupráce v rámci velké koalice není možná. Pozorovatelé očekávají vznik koalice lidovců a pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Heinze-Christiana Stracheho, který volil později odpoledne také ve Vídni.

Jak kroužkovat při volbách? Můžete označit až čtyři favority. Poradíme, jak na to

Strache přišel ve vídeňské čtvrti Landstrasse k volbám v doprovodu své matky. Doufá prý v "dobrý výsledek". Změna je podle něj možná jen s FPÖ. Jeho příchod však poznamenal také incident, při němž jakýsi muž směrem k šéfovi nacionalistů volal nacistický pozdrav "Heil Hitler, Heinzi-Christiane". Příslušníci bezpečnostních složek ho okamžitě obklíčili.

Jako první z lídrů velkých politických stran však odevzdal svůj hlas Kern. Před novináři byl sice velmi skoupý na slovo, ale vyjádřil nezbytný optimismus. Kancléř, který přišel volit s manželkou Eveline Steinbergerovou-Kernovou, dokonce prohlásil, že sociální demokraté dnes chystají "delší oslavu". Kromě toho řekl, že se dnes odpoledne chystá sledovat fotbalové utkání rakouské nejvyšší ligové soutěže mezi Austrií Vídeň a Sturmem Štýrský Hradec.

Největší volební otazník: účast mladých a úspěch protestních stran, říká sociolog Daniel Prokop

Kern také zveřejnil krátké video, v němž Rakušany vyzval k účasti ve volbách, protože podle něj se dnes "rozhodne, jakým směrem se bude ubírat naše země". Kancléř poznamenal, že chce světu ukázat otevřené, moderní a sociálně spravedlivé Rakousko a že je třeba zabránit případné koalici ÖVP a FPÖ. Tyto strany prý mají zcela odlišné představy.

Předvolební průzkumy Kernovým sociálním demokratům mnoho důvodů k optimismu nedávaly. Straně totiž přisuzovaly až třetí příčku za jasným favoritem voleb, Kurzovou lidovou, a až za pravicově populistickou FPÖ.

SDÍLET
sinfin.digital