Lídři v Rakousku odvolili, Kurze zasypali novináři, na šéfa svobodných se hajlovalo

ČTK, lup

15. 10. 2017 • 17:08

V dnešních parlamentních volbách v Rakousku již odvolili všichni straničtí volební lídři, včetně kancléře a šéfa sociální demokracie (SPÖ) Christiana Kerna a favorita voleb, předsedy lidovců (ÖVP) a ministra zahraničí Sebastiana Kurze a předáka národovecké Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Heinze-Christiana Stracheho. Kurzův příchod do volební místnosti provázel nebývalý zájem novinářů z celého světa. Incident s mužem, který vykřikoval nacistický pozdrav zase poznamenal hlasování Stracheho.

Ve Vídni vhodil do urny svůj hlasovací lístek i rakouský prezident Alexander Van der Bellen. "Doufám, že volební účast bude velmi vysoká," řekl při té příležitosti.

Kurz odvolil v atmosféře hodné rockové hvězdy, když se musel prodrat davy novinářů. Původně se měl u volební urny ve vídeňské části Meidling objevit už kolem 09:30 SELČ, mezi prvními ze stranických lídrů. Nakonec ale příchod odložil o dvě a půl hodiny. Kurz jen krátce pohovořil s novináři, ale těch bylo tolik, že kolem tohoto miláčka médií vznikla tlačenice. Politik, doprovázený svou partnerkou Susanne Thierovou, proto rychle odešel. Stačil ale vyzvat občany k účasti na volbách. Bez jejich hlasů prý nebude možné v Rakousku uskutečnit opravdové změny.

Pro zahraniční média je právě Kurz největším magnetem rakouských voleb. Před "Kurzovou" volební místností čekaly více než dvě stovky novinářů a televizních štábů z celého světa. Fenomén Kurz je přitahuje i z toho důvodu, že politik by se ve svých 31 letech mohl stát nejmladším šéfem vlády v Evropě.

Kurz je také důvodem, proč - bez ohledu na výsledek voleb - s velkou pravděpodobností příští koalici už nesestaví sociální demokraté a lidovci. Právě dnešní předčasné volby se konají z Kurzovy iniciativy, který v květnu konstatoval, že další spolupráce v rámci velké koalice není možná. Pozorovatelé očekávají vznik koalice lidovců a pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Heinze-Christiana Stracheho, který volil později odpoledne také ve Vídni.

Strache přišel ve vídeňské čtvrti Landstrasse k volbám v doprovodu své matky. Doufá prý v "dobrý výsledek". Změna je podle něj možná jen s FPÖ. Jeho příchod však poznamenal také incident, při němž jakýsi muž směrem k šéfovi nacionalistů volal nacistický pozdrav "Heil Hitler, Heinzi-Christiane". Příslušníci bezpečnostních složek ho okamžitě obklíčili.

Jako první z lídrů velkých politických stran však odevzdal svůj hlas Kern. Před novináři byl sice velmi skoupý na slovo, ale vyjádřil nezbytný optimismus. Kancléř, který přišel volit s manželkou Eveline Steinbergerovou-Kernovou, dokonce prohlásil, že sociální demokraté dnes chystají "delší oslavu". Kromě toho řekl, že se dnes odpoledne chystá sledovat fotbalové utkání rakouské nejvyšší ligové soutěže mezi Austrií Vídeň a Sturmem Štýrský Hradec.

Kern také zveřejnil krátké video, v němž Rakušany vyzval k účasti ve volbách, protože podle něj se dnes "rozhodne, jakým směrem se bude ubírat naše země". Kancléř poznamenal, že chce světu ukázat otevřené, moderní a sociálně spravedlivé Rakousko a že je třeba zabránit případné koalici ÖVP a FPÖ. Tyto strany prý mají zcela odlišné představy.

Předvolební průzkumy Kernovým sociálním demokratům mnoho důvodů k optimismu nedávaly. Straně totiž přisuzovaly až třetí příčku za jasným favoritem voleb, Kurzovou lidovou, a až za pravicově populistickou FPÖ.

SDÍLET