Krátkodobý lockdown se vznáší nad Německem

Zdravotnický deník

Petr Musil

ZDRAVOTNICKÝ DENÍK | Wales ústy svého premiéra Marka Drakeforda oznámil, že v pátek vstoupí do dvoutýdenního lockdownu. Slibuje si od toho prudké snížení tempa šíření koronavirové epidemie. Přední německý virolog Christian Drosten je přesvědčený, že podobná varianta by mohla být zvažována také pro Spolkovou republiku. Na jeho stranu se přidal zdravotnický expert SPD Karl Lauterbach.

Přestože se počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Německu zvyšuje exponenciálně, spolková kancléřka Angela Merkelová (CDU) se ze všech sil snaží vyhnout celostátnímu lockdownu. „Nemůžeme si to dovolit také z ekonomických důvodů,“ uvedla předsedkyně spolkové vlády po setkání s kancléři jednotlivých spolkových zemí, které proběhlo minulý týden.

Jenže přední německý virolog Christian Drosten a zdravotnický expert SPD a poslanec Spolkového sněmu Karl Lauterbach krátkodobé uzamčení země vracejí do hry. Podle nich jde o relevantní nástroj, jakási pojistka, která by mohla pomoci ve snaze zpomalit šíření koronaviru napříč německou populací. Zároveň by díky své krátkodobosti lockdown nemusel mít fatální dopady na německé hospodářství, píše deník Das Handelsblatt.

Krátký lockdown minimalizuje škody

Drosten na svém twitterovém účtu uvedl, že si dovede lockdown představit během podzimních prázdnin nebo vánočních svátků. Takové načasování by podle něho dokázalo minimalizovat ekonomické škody. Virolog z berlínské klinicky Charité rovněž zmínil britskou studii, jejíž autoři popisují pozitivní dopady krátkodobých lockdownů jak z epidemiologického, tak ekonomického hlediska. Obdobnou analýzu publikoval také institut CERGE-EI, který je součástí Národohospodářského ústavu Akademie věd ČR.

Na britskou studii se na Twitteru odvolal také Karl Lauterbach. Podle něho by takové opatření bylo „zajímavé i pro Německo, protože systematický krátkodobý lockdown by mohl přerušit exponenciální růst počtu nakažených při minimalizaci ekonomických nákladů i škod způsobených na vzdělávání školáků“. Podle Lauterbacha je také důležité, aby případný lockdown byl plánovaný dopředu, což prý zvýší ochotu obyvatelstva takovou restrikci akceptovat.

Dobrá rada pro chvíle, kdy vám připadá, že už je fakt zle

sinfin.digital