Macron a Sobotka projednají směrnici o vysílání pracovníků. Evropská komise snahy Francie chválí

Evropská komise dnes uvítala snahy francouzského prezidenta Emmanuela Macrona dohodnout se na směrnici o vysílání pracovníků. Před jeho dnešní schůzkou s premiéry Rakouska, České republiky a Slovenska v Salcburku podpořila komise Macronovo úsilí o nalezení společného postupu mezi jednotlivými členskými zeměmi EU v této otázce.

Macron před svým zvolením Francouzům slíbil, že prosadí zpřísnění pravidel vysílání pracovníků. Staré členské země včetně Francie si stěžují na mzdový dumping. Podle nich mají noví členové EU kvůli lacinější práci výhodu a jejich vysílaní pracovníci ohrožují pracovní místa v bohatších státech.

Češi se chystají přistoupit na přísnější pravidla pro práci na Západě. Výměnou za kvóty na uprchlíky

Nové členské země se zase obávají zpřísnění pravidel, která by mohla ohrozit jejich firmy a dotknout se hlavně řidičů z povolání.

Evropská komise dnes uvedla, že její předseda Jean-Claude Juncker učinil z boje proti sociálnímu dumpingu jednu ze svých priorit. Klíčovým principem musí být vyplácení stejného platu za stejnou práci na daném místě, řekl jeden z mluvčích Evropské komise.

Macron se odpoledne setká s rakouským kancléřem Christianem Kernem, později má na programu také rozhovory s českým premiérem Bohuslavem Sobotkou a předsedou slovenské vlády Robertem Ficem. Z Macronovy iniciativy se má jednání zaměřit na údajný sociální a mzdový dumping, kterým východní státy EU podle západních zemí negativně ovlivňují pracovní trh v západní Evropě.

Taháme z moře magory, kteří věří blbostem. Chtějí všechno zadarmo, říká cestovatel Přibáň

Agentura APA uvedla, že Macron i Kern chtějí dosáhnout toho, aby stejná práce na stejném místě byla ohodnocována stejně bez ohledu na to, zda ji vykonává místní pracovní síla, nebo pracovník vyslaný ze zahraničí. Tomu se státy z východní části EU brání.

Změny evropské směrnice navrhla loni na jaře Evropská komise. Zpřísnění se týká doby vyslání i pracovních podmínek. Firma by v zahraničí měla dodržovat místní legislativu a kolektivní smlouvy, aby vyslaní pracovníci nedostávali nižší odměnu.

Varšava přitvrzuje v debatě o válečných reparacích. Německo má platit miliardy dolarů, zní z Polska

Sobotka chce přitom s protějšky v Salcburku hovořit také o sbližování výdělků a životní úrovně na západě a východě EU. Minulý týden řekl, že se chystá vyzvat Macrona a Kerna, aby francouzské a rakouské firmy ve svých pobočkách v Česku výrazněji zvyšovaly mzdy.

Slovenská vláda dnes uvedla, že Slovensko myšlenku zavedení stejné mzdy za stejnou práci vykonávanou na stejném místě podporuje, ale uvítalo by, kdyby byl z připravované směrnice vyjmut sektor dopravy.

SDÍLET
sinfin.digital