„Mami, chci zemřít." Válka zanechává v duších syrských dětí šrámy

Krvavý válečný konflikt dosud připravil o život statisíce Syřanů. Další miliony se musí vyrovnávat se ztrátou svých bližních, rozbombardovanými domovy a nejistou budoucností. Život ve válkou zmítané Sýrii zanechává šrámy v duších dospělých i dětí. Tak hluboké, že kvůli nim někteří touží zemřít.       

Mezi kopci v provincii Idlíb stojí provizorní uprchlický tábor. Většina jeho obyvatel sem přišla z nedalekého Aleppa. Kdysi nejlidnatější syrské město čtyři roky ovládali povstalci, které po několikaměsíčních tvrdých bojích na konci roku vytlačila syrská armáda se svými spojenci.

„Bombardovali nás a za pouhé tři minuty – nikoliv hodiny – zničili celé naše sousedství,“ vzpomíná Umm Bilalová v rozhovoru s reportérem CNN, kterého si mezitím nedůvěřivě prohlíží její sedmiletý syn Bilal. „Ptával se mě, proč se tak moc střílí. Pak začal plakat a někdy dokonce říkal, že chce zemřít,“ popsala Bilalová těžké okamžiky.

Humanitární pomoc v Sýrii vázne

Po měsících života v obklíčeném městě, na které dopadala bomba za bombou, jen těžko skrývá emoce. „Náš dům byl zničen, nic nám nezůstalo,“ posteskla si. Tehdy nicméně měli štěstí a všichni vyvázli živí. Smrt rodinu ale přece jenom dostihla. Po jednom z bombardování zahynul pod troskami domu, kde se zrovna schovávali, otec. Bilalová i její čtyři děti vyvázli bez zranění, aby následující čtyři dny bloudili ulicemi – promrzlí, hladoví a vyděšení.

„Musela jsem spálit dva pytle s oblečením dětí, protože byla zima a potřebovali se zahřát,“ říká. Teď s dětmi přežívá v provizorním uprchlickém táboře a nejistá budoucnost jí děsí natolik, že by se neváhala vrátit zpátky. „Přísahám Bohu, že nechci nic jiného, než být doma. I se vším tím bombardováním. Ať v tom klidně pokračují, smířím se s tím, jen když budeme doma,“ přeje si.

Českem prochází Pochod pro Aleppo

Trauma má i Halime al-Khatibová, která stejně jako Bilalová zůstala na čtyři malé děti sama. Její manžel zemřel před sedmi měsíci při cestě do práce. Tří a půl letý Ali si nejspíš ani nepamatuje, jaké to je, když ho otec objímal v náručí. „Nevíme, jestli už to takhle zůstane. Možná nás potká něco mnohem horšího, než je válka,“ brečí al-Khatibová.

Humanitární pomoc vázne

Humanitární organizace v pondělí varovaly, že až pět milionů Syřanů, mezi nimiž jsou dva miliony dětí, zůstává odříznuto od pomoci.  „Je tragické, že mnoho dětí za svého života nepoznalo nic jiného než válku. Nemůžeme – myslíme tím celý svět – mlčet, zatímco válčící strany lidem upírají jídlo, vodu, léky a další pomoc a zneužívají toho k dosažení vojenských cílů, “ zdůraznily organizace ve společném prohlášení. 

SDÍLET
sinfin.digital