Nadějný vývoj v Sýrii: klid zbraní se daří držet už dva týdny. Humanitární pomoc ale vázne

ČTK

12. 01. 2017 • 16:09

Příměří v Sýrii je až na výjimky dodržováno, ale do obklíčených oblastí, kde dochází jídlo, se stále nedostala humanitární pomoc. O vývoji informoval zvláštní zmocněnec OSN.

V šíitských vesnicích Fúa a Kafrája, jejichž evakuace je součástí dohody o evakuaci Halabu (Aleppa), zadržují ozbrojené skupiny 23 autobusů a jejich syrské řidiče. Agenturu Reuters o tom informoval zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura, který vyzval k propuštění zadržovaných.

Klid zbraní platí v zemi od 30. prosince, nevztahuje se ale na teroristické skupiny. De Mistura uvedl, že boje pokračují ve dvou vesnicích v údolí Barada, které mají pod kontrolou povstalci a kde se nacházejí zdroje vody pro hlavní město Damašek. Zdroje nefungují od konce prosince, voda se tak dostává jen k asi 70 procentům obyvatel metropole a přilehlých oblastí.

Podle de Mistury souhlasilo s příměřím pět vesnic v údolí, další dvě, v nichž se nacházejí vodní instalace, však příměří odmítly. Syrská vláda přitom včera oznámila dohodu s rebely, která má umožnit technikům přístup k poškozenému zdroji.

Syrské příměří pomohlo dojednat Rusko jako hlavní spojenec Damašku spolu s Tureckem, které podporuje oponenty syrského režimu. Klid zbraní má připravit atmosféru pro syrské rozhovory, jež mají začít 23. ledna v Kazachstánu.

De Mistura uvedl, že Spojené národy budou patrně na konferenci pozvány. Dodal však, že datum ani pozvánka pro OSN stále nebyly oficiálně potvrzeny. Podle de Mistury se jednání v kazašské metropoli Astaně zaměří patrně především na rozšíření klidu zbraní.

SDÍLET