Nadějný vývoj v Sýrii: klid zbraní se daří držet už dva týdny. Humanitární pomoc ale vázne

Příměří v Sýrii je až na výjimky dodržováno, ale do obklíčených oblastí, kde dochází jídlo, se stále nedostala humanitární pomoc. O vývoji informoval zvláštní zmocněnec OSN.

V šíitských vesnicích Fúa a Kafrája, jejichž evakuace je součástí dohody o evakuaci Halabu (Aleppa), zadržují ozbrojené skupiny 23 autobusů a jejich syrské řidiče. Agenturu Reuters o tom informoval zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura, který vyzval k propuštění zadržovaných.

Klid zbraní platí v zemi od 30. prosince, nevztahuje se ale na teroristické skupiny. De Mistura uvedl, že boje pokračují ve dvou vesnicích v údolí Barada, které mají pod kontrolou povstalci a kde se nacházejí zdroje vody pro hlavní město Damašek. Zdroje nefungují od konce prosince, voda se tak dostává jen k asi 70 procentům obyvatel metropole a přilehlých oblastí.

Nechtějí už jen sedět a nic nedělat. Českem prochází Pochod pro Aleppo

Podle de Mistury souhlasilo s příměřím pět vesnic v údolí, další dvě, v nichž se nacházejí vodní instalace, však příměří odmítly. Syrská vláda přitom včera oznámila dohodu s rebely, která má umožnit technikům přístup k poškozenému zdroji.

Syrské příměří pomohlo dojednat Rusko jako hlavní spojenec Damašku spolu s Tureckem, které podporuje oponenty syrského režimu. Klid zbraní má připravit atmosféru pro syrské rozhovory, jež mají začít 23. ledna v Kazachstánu.

Světové konflikty v roce 2017: Které utichnou a které naopak hrozí?

De Mistura uvedl, že Spojené národy budou patrně na konferenci pozvány. Dodal však, že datum ani pozvánka pro OSN stále nebyly oficiálně potvrzeny. Podle de Mistury se jednání v kazašské metropoli Astaně zaměří patrně především na rozšíření klidu zbraní.

SDÍLET
sinfin.digital