Marný boj s astronomickou inflací. Venezuela stahuje bankovky nejvyšší hodnoty

Země marně hledá cestu z hluboké krize. Bankovky v hodnotě 100 bolívarů byly dosud nejhodnotnějším platidlem v oběhu. Na černém trhu se ale daly pořídit za pouhé dva centy. Prezident Maduro krok obhajuje právě bojem s černým trhem.

Obyvatele Venezuely čeká další překvapení. Nejhodnotnější bankovky chce prezident z oběhu stáhnout ve středu a lidem dá deset dní na to, aby si peníze vyměnili. Maduro tvrdí, že tento překvapivý tah přispěje k zastavení kriminálních gangů, které s měnou obchodují na hranicích se sousední Kolumbií.

Vláda už dříve ohlásila, že od tohoto čtvrtka zavede šest nových druhů bankovek a tří mincí. Podle kritiků to je ale nepraktické a nepřispěje to ani k vyřešení příčin tamní krize. Hrozí navíc scénář, který zažila Indie, kdy se po stažení nejcennějších bankovek začaly u dveří tamních bank tvořit nekonečné fronty a systém začal kolabovat.

Indický „Den hněvu“. Premiér navzdory protestům načrtl digitální revoluci

„Když vládne hloupost! Kdo by v prosinci, uprostřed našich problémů, nad něčím takovým vůbec přemýšlel?,“ napsal podle serveru The Guardian na Twitteru opoziční lídr Henrique Capriles.

Kvůli hospodářské krizi Maduro čelí stále větší kritice. V říjnu unikl pokusu o odvolání z funkce. I přes opoziční snahy režim slibuje, že současný prezident neodejde dřív, než mu v roce 2019 skončí mandát.

Venezuelská vláda zabavila 4 miliony hraček. Chce je rozdat chudým

Míra inflace v zemi se blíží k 500 % a kvůli nedostatku jídla a léků se nejchudší vrstvy obyvatel ocitají na pokraji humanitární krize. Kvůli hyperinflaci se navíc obyvatelé musejí na obyčejný nákup potravin vypravit doslova s batohem plným peněz. 

SDÍLET
sinfin.digital