Merkelové dochází dech, tvrdí šéf FDP. Ve funkci kancléřky prý čtyři roky nevydrží

Německá kancléřka Angela Merkelová (CDU) utrpěla po volbách výraznou ztrátu autority a je těžké říci, jestli zůstane ve funkci celé další čtyři roky, je přesvědčen šéf svobodných demokratů (FDP) Christian Lindner. Právě s konzervativní unií CDU/CSU a Zelenými přitom nyní jeho strana vyjednává o vládní koalici na další funkční období.

CDU/CSU získaly v zářijových parlamentních volbách 32,9 procenta hlasů, a dosáhly tak nejhoršího výsledku od prvních poválečných voleb v roce 1949. Volební propad vystupňoval uvnitř dvojice stran tlak na změny a objevily se dokonce i ojedinělé hlasy, že by Merkelová měla odejít z čela CDU. O post kancléřky se zatím třiašedesátiletá politička podle pozorovatelů bát nemusí, i proto, že není jasné, kdo z křesťanských demokratů by ji mohl nahradit. Prakticky všichni ale považují za vyloučené, že by do čela vlády kandidovala i v příštích volbách za čtyři roky.

Záhada ztracených voličských průkazů. Vnitro kvůli nim na poslední chvíli proškolí volební komise

O tom, že bude muset už v tomto volebním období hledat svého nástupce nebo nástupkyni, je přesvědčen i předseda liberálů Lindner. „Očekávám, že v CDU během čtyř let začne debata o nástupnictví Angely Merkelové," řekl magazínu Stern.

Slova Lindnera, jehož FDP se po čtyřech letech vrátila do Spolkového sněmu, přichází v době, kdy si k sobě strany možné příští koalice snaží najít cestu. Série bilaterálních jednání dnes pokračovala rozhovory svobodných demokratů a Zelených, po nichž si obě strany pochvalovaly atmosféru, ale zároveň daly najevo, že cesta k možné koalici bude dlouhá.

Jak kroužkovat při volbách? Můžete označit až čtyři favority. Poradíme, jak na to

Lindner vidí šance na její vznik kolem 50 procent, velmi opatrně se vyjadřuje i většina dalších čelných představitelů stran. Důvodem jsou především programové neshody mezi Zelenými na jedné straně a CSU a FDP na straně druhé, například v otázkách uprchlické, energetické nebo evropské politiky.

Předběžné rozhovory o vládě budou proto zřejmě trvat několik týdnů. V pátek k nim poprvé všechny strany zasednou společně.

SDÍLET
sinfin.digital