Migrační trendy hovoří jasně: Evropa, jak ji známe, bude během několika desítek let minulostí

Další odborná studie předpovídá výrazný nárůst migrace z východu na západ Evropy. Některým zemím, jako je například Rakousko, by podle těchto prognóz měl stoupnout do roku 2060 počet obyvatel až o pětinu. Naopak válčící Ukrajině, Rusku a dalším východoevropským státům budou obyvatelé i nadále ubývat. Tento přeliv může mít významné geopolitické a hospodářské důsledky i pro Českou republiku.

Pokud by se atraktivita západní Evropy měřila na základě různých komentářů o hrozbách nesmyslného Green Dealu, neudržitelné sociální politiky a devastující politiky EU, pak by rozhodně neměla být v budoucnu cílem migrantů z východu. Jednou, jak předpovídají i někteří čeští politici, to celé musí „krachnout“ a Evropané budou pozdě přemýšlet o tom, proč je hospodářsky předběhly více „prozíravé“ a méně „ekosociálně“ zaměřené státy jako Rusko či Čína.

Jenže problém je v tom, že dosavadní vývoj migrace obavám z krachu evropského sociálního a hospodářského modelu ani zdaleka neodpovídá. Právě naopak. Do západní Evropy míří s důvěrou v „lepší zítřky“ stále silný proud migrantů nejen z Blízkého východu či Afriky, ale, a to především, z východoevropských zemí, včetně těch, které jsou členy EU. A migrační vlna bude pokračovat.

K takovému závěru alespoň dospěla rozsáhlá mezinárodní studie pod vedením odborníků z Mezinárodního institutu pro analýzu aplikovaných systémů (IIASA) v dolnorakouském Laxenburgu a britské University of Southampton. 

Výzkumníci sebrali data z různých migračních vln a jejich příčin po roce 2018, zahrnuli i migraci od začátku války na Ukrajině a na základě toho stanovili různé scénáře dalšího vývoje stěhování lidí nejen do Evropy, ale i uvnitř evropského kontinentu.

Do studie zahrnuli také předpoklad, že válka na Ukrajině skončí do roku 2025 a domů se po jejím konci vrátí 60 % ukrajinských uprchlíků. 

Ze všech těchto scénářů vyplývá údajně jediné: přes veškeré deklarované hrozby zůstává a zůstane západní Evropa atraktivní cílem migrace a západoevropská populace bude i nadále růst.

sinfin.digital