Na trh v Berlíně vjel kamion smrti, Merkelová ve stejné době byla na předávání medailí za integraci

Je to ironie osudu. Německá kancléřka Angela Merkelová se v pondělí večer v Berlíně ve svém úřadu zúčastnila předávání nové medaile za integraci. Nedaleko od kancléřství se zhruba ve stejnou dobu stal teroristický útok, který ovlivní její kariéru, napsal německý deník Die Welt.


Kancléřka podle listu dostává textovou zprávou na mobilní telefon informace o všech krizových situacích. V pondělí během slavnostního ceremoniálu ale nebylo stále jasné, co se vlastně v německém hlavním městě stalo. Zda šlo o terorismus, anebo dopravní nehodu. 

Merkelová tak ještě nevěděla, co se stalo, a pokračovala v projevu. „Různost nás činí bohatšími, ne chudšími,“ řekla. Podle deníku Die Welt byl večer oslavou její „vítací kultury“, otevřené náruče vůči lidem z jiných zemí, kteří potřebují pomoc v kritické situaci. 

„Asi jsme zatkli někoho jiného.“ Berlínská policie tápe, pachatel pondělního útoku nejspíš uniká

Když ale Merkelová v devět večer opouštěla kancléřství, bylo jasné, že mohlo jít o labutí píseň její politiky, napsal list. V tu chvíli už totiž bylo stále patrnější, že na vánoční trh ve čtvrti Charlottenburg zaútočil terorista řídící kamion a že se incident nepříjemně podobá letnímu atentátu na slavnost k výročí francouzské revoluce v Nice. 

Zcela jistého ale tou dobou stále nic nebylo a němečtí politici raději ve vyjádřeních volili zdrženlivost. „Nechci to slovo vyslovit, přestože mu mnohé nasvědčuje,“ řekl v noci k možnosti teroristického útoku ministr vnitra Thomas de Maziere. Mnohem dříve než němečtí politici tak v noci z pondělí na úterý mluvili zahraniční státníci. 

„Ten náklaďák rozhodně nebrzdil.“ Berlínský útok očima svědků

Merkelová obvykle čeká, až se věc vyšetří, než se k ní vyjádří. V úterý ale čelila opětovnému tlaku bavorského ministerského předsedy Horsta Seehofera, který požaduje přehodnocení imigrační politiky. Viditelně pohnutá kancléřka pak promluvila k národu. Změnu politiky ale neoznámila. 

Místo toho podle deníku Die Welt zasadila události téměř do náboženské roviny. „Nechceme žít ve strachu, který by nás ochromil,“ řekla. Po poledni vyšlo najevo, že Pákistánec podezřelý z útoku, je asi nevinný. Najednou bylo jasné, proč Merkelová byla tak opatrná, napsal Die Welt. 

Otázkou je, jak se německá kancléřka vyrovná s dalším tlakem CSU. A také, jaký dopad bude mít berlínský útok nejen na její imigrační politiku, ale i politickou budoucnost – její i vládních stran jako celku. 

SDÍLET
sinfin.digital