Na Trumpův zákaz doplatil pětiletý chlapec i německý politik

Výnos amerického prezidenta Donalda Trumpa, který na nejméně devadesát dní pozastavil přístup do Spojených států amerických občanům Iráku, Íránu, Jemenu, Libye, Somálska, Súdánu a Sýrie, má řadu paradoxních obětí. Mezi nimi je pětiletý íránský chlapec, stejně jako občané Německa s dvojím státním občanstvím.

Babak Serjadeh vyučuje na univerzitě v Indianě fyziku, kvůli svému narození v Teheránu ale musí kvůli zavedení výnosu prezidenta Donalda Trumpa počítat do budoucna s restrikcemi. Je totiž držitelem dvojího občanství, kromě kanadského si totiž ponechal i íránské. Vyučující, který se zabývá také vědeckým výzkumem, tak musel zrušit plánovanou cestu do Tel Avivu, kde se měl setkat s profesorem Eytanem Groafeldem, se kterým společně bádají.

Americká letiště ochromily protesty proti Trumpově migrační politice.

„Odletěl jsem do Newarku, kde jsem měl mít přestup, ale vzhledem k zmatku, který tam panoval a dotkl se i držitelů dvojího občanství a zelených karet, jsem se nakonec vrátil zpět do Indiany. Rozhodně je to problém pro můj výzkum, dokud se situace nezmění. Ten je přitom částečně sponzorovaný Národní nadací pro výzkum. Momentálně není jasné, kdy nebo jak budu moci v bádání pokračovat a jaké důsledky pro mou další práci bude výnos mít,“ řekl CNN vysokoškolský pedagog.

Zákaz vstupu do země pro občany sedmi arabských států kritizuje i Německo. Dotkl se totiž rovněž řady jeho občanů, kteří mají dvojí státní občanství. Mezi těmi, kteří by se do států nedostali, je paradoxně i místopředseda skupiny pro německo-americké vztahy za stranu Zelených, Omid Nouripour. „Všichni, kteří mohou, by měli jet do USA, aby společnými silami ukázali nové vládě, že takto to nepůjde,“ řekl listu Bild politik, který kromě německého občanství má i íránské.

Američanky se bojí, že Trump zpřísní přístup k antikoncepci.

Opatření se dotklo nejen dospělých, ale také dětí. Deník Independent informoval o pětiletém íránském chlapci, kterého na několik hodin zadrželi ve Washingtonu předtím, než se mohl zase setkat se svou matkou. Jiné děti pak čekají na své rodiče, kteří nebyli vpuštěni do země.

Syřanka Sahar Algonaimiová vážila cestu přes oceán za svou šestasedmdesátiletou nemocnou matkou, která byla ve Státech, kde dlouhodobě žije, kvůli svému stavu hospitalizovaná. Sahar žije už třicet let v hlavním městě Saúdské Arábie Rijádu a v USA měla strávit týden. Do země přicestovala vybavená dokumenty od lékaře, které dokazovaly, že jede navštívit matku, která má podstoupit operaci. Ani jí ale nebylo umožněno vstoupit na americkou půdu.

Zeď na hranicích s Mexikem je ekonomický nesmysl.

„Vůbec nedokážu popsat, co cítím – je to naprosté nerespektování humanity, já tu jsem proto, abych navštívila svoji nemocnou matku. Není žádný legitimní důvod pro to, aby mě nevpustili do země. Cítím hluboké zoufalství,“ citoval nešťastnou dceru deník Washington Post. „Začala jsem plakat a ptala jsem se: ‚Jak je možné, že jsem se dostala až sem, když teď ani nemůžu vidět svou matku?‘ Řekla jsem jim: ‚Prosím, nechte mě ji jen vidět. Pojďte se mnou, jen abych ji mohla spatřit, a pak se hned s vámi zase vrátím.‘ Řekli mi, že to není možné,“ vyprávěla Algonaimiová.

Ani příbuzní trvale žijící ve Spojených státech, kteří na Sahar čekali na letišti, nedokázali obměkčit neoblomné úředníky. Isaaf Jamaleddinová operaci zvládla, když se ale poté poprvé setkala se svými příbuznými, sháněla se po Sahar. Ta byla tou dobou v letadle směřujícím zpátky do Rijádu.

SDÍLET
sinfin.digital