Nejen Dáma s kaméliemi, tuberačky byly sexsymboly 19. století. Smrtelný kašel trápil i Kafku

Jan Januš

SVĚTOVÉ EPIDEMIE | I tuberkulóza patří k nemocím, jejíž oběti se počítaly a bohužel stále ještě počítají na miliony. Souchotě však mají mezi epidemiemi zvláštní postavení. V romantických dobách totiž rovněž zvyšovaly sexuální přitažlivost mladých žen. Nemoc, která sužovala například i Franze Kafku či Jiřího Wolkera, jenž psal o plicích prožraných „hladem a tuberkulosou“, přispěla rovněž k rozvoji lázeňské péče a sanatorií.

Světové epidemie

V seriálu INFO.CZ „Světové epidemie“ popisujeme dvakrát týdně některé závažné pandemie a epidemie, jimž jsme jako lidstvo čelili v minulosti. Snažíme se rozebrat politické, ekonomické a společenské dopady jednotlivých nemocí. Zamyslíme se rovněž nad tím, jak se můžeme z dřívějších událostí poučit v současné situaci při koronavirové pandemii.

Tuberkulóza trápí lidstvo od nejstarších dob, což dokazují například i nálezy dodnes zachovaných mumií. „Tuberkulóza, známá rovněž jako souchotiny, souchotě nebo úbytě, je stará jako lidstvo samo. Znali ji již staří Egypťané; mnoho zpráv se dochovalo i od řeckých autorů, kteří o této nemoci psali jako o ftíze plicní neboli plicním vředovatění (pojem ftíza pochází z řeckého výrazu pro úbytek),“ popisuje historička historička Šárka Caitlín Rábová z Univerzity Pardubice, která se výzkumu této nemoci a jejímu vnímání široce věnuje, pro časopis Vesmír.

Tuberkulóza měnila chod dějin, například v 16. století otevřela Anglii, cynicky řečeno, cestu k jedné z jejích nejslavnějších epoch. Právě na tuberkulózu totiž zemřel poslední tudorovský král Eduard VI. (1537-1553), což o pár let později umožnilo slavnou vládu Alžběty I. (1533-1603), během níž se stal ostrovní stát opravdovou námořní velmocí. Mimochodem, jak už jsme rozebrali v jednom z předchozích dílů seriálu Světové epidemie, „panenskou“ královnu zase sužovala jiná tehdy hojně rozšířená nemoc, neštovice. A to v době, kdy třeba ani mor rozhodně a zdaleka neřekl své poslední slovo, o čemž se právě Londýn velmi tvrdě přesvědčil ještě o více než 100 let později.

Hrůza v „srdci temnoty“: Ebola – nejstrašnější z afrických krvácivých horeček

sinfin.digital