"Nejhorší katastrofa, jakou Texas zažil." Houston zaplavila voda, záchranáři nestíhají pomáhat tisícům lidí

V texaském Houstonu se kvůli záplavám způsobeným hurikánem a posléze tropickou bouří Harvey musely tisíce lidí uchýlit na střechy budov či na jiná vyvýšená místa. Záchranáři jsou zahlceni prosbami o pomoc, na které nestíhají reagovat, píše agentura AP. Záplavy si mimo jiné vyžádaly zrušení všech komerčních letů na houstonském Mezinárodním letišti George Bushe. Dosud americká média uvádějí pět mrtvých. Šéf Federální agentury pro řízení krizových situací mluví o nejhorší přírodní katastrofě, jakou Texas zažil. A ta zatím není zdaleka u konce. V úterý má stát navštívit prezident Donald Trump.

Voda začala v Houstonu pronikat až do druhých pater budov a mnohé komunikace jsou neprůjezdné. Starosta města Sylvester Turner vyzval obyvatele, aby pokud možno nepoužívali automobily. Požádal rovněž, aby nevolali záchranáře, pokud nejsou v ohrožení života.

Šéf Federální agentury pro řízení krizových situací uvedl pro Washington Post, že se jedná o zničující katastrofu. "Asi nejhorší katastrofu, jako Texas zažil," řekl. Obnova zasažených oblastí podle něj potrvá roky.

„Naši klekli na FAU, takže je v insolvenci.“ Anonym zveřejnil, jak Babiš mluvil o likvidaci cizí firmy

Šéf houstonských hasičů Samuel Pena uvedl, že jeho úřad od půlnoci místního času reagoval na více než 2500 nouzových volání a že další tisícovka volání stále čeká na vyřízení. Houston je s více než dvěma miliony obyvatel nejlidnatějším městem státu Texas.

Fotografie zachycují lidi brudící se do půl těla ve vodě a hledající provizorní útočiště. Nejbližší dny a hodiny nedávají naději na dramatické zlepšení, naopak panují obavy, že situace bude ještě horší.

Národní meteorologická služba (NWS) dnes podle stanice BBC informovala o zprávách o pěti mrtvých v oblasti Houstonu v důsledku řádění živlu. Potvrzena však zatím byla pouze jedna z těchto obětí - žena, která utonula v autě zaplaveném náhlým přívalem velké vody. Obětí bouře Harvey se stal rovněž muž v okrese Aransas, který zemřel při požáru ve svém domě.

Meteorologové očekávají, že povodně v oblasti Houstonu se budou v příštích dnech zhoršovat a mohly by dosáhnout "historické" úrovně. "Rozsah a intenzita dešťových srážek překonává vše, co jsme dosud zažili," uvedla NWS.

Hurikán Harvey udeřil na texaskou pevninu v noci na sobotu SELČ prudkými dešti a větry přesahujícími rychlost 210 kilometrů za hodinu. Nad pevninou však zeslábl a ještě během soboty se z hurikánu druhé nejvyšší kategorie změnil v tropickou bouři.

SDÍLET
sinfin.digital