Nejméně zkušená americká vláda v historii? Experti varují

Budoucí americký prezident Donald Trump postupně vybírá členy své vlády. Zatímco na některých pozicích už je jasno, jiné jsou stále ve fázi předvýběru. Američtí politologové předpovídají, že vznikne kabinet, který bude mít nejmíň vládních zkušeností v historii. Podle Trumpa je to možná dobře, podle odborníků vůbec ne.

Američané si po Dni díkuvzdání užívají dlouhý víkend. To, že by během něj zvolený americký prezident Donald Trump oznámil další tváře své rodící se vlády, se neočekává. O to víc teď tamní média analyzují jména, která už padla.

Kabinet nezkušených

Velká část z nich podle politologů nemá dost zkušeností. To je případ třeba Trumpovy ministryně školství Betsy DeVosové, která pro federální vládu nikdy nepracovala.

„Když vznikala Obamova vláda, byly tu obavy, že řada lidí, kteří do ní přicházeli, neměla žádnou federální zkušenost,“ řekl Huffington Post Norman Eisen, který pracoval pro Baracka Obamu v roce 2008. „V případě Donalda Trumpa jsou tu stejné obavy, ale na steroidech.“

Dalším nováčkem ve vysoké politice je Trumpův hlavní poradce Steve Bannon. Od léta stál v čele republikánovy volební kampaně, předtím pouze vedl kontroverzní pravicový web Breitbart News. Federální zkušenosti nemá ani šéf personálu Reince Priebus, dosavadní předseda Republikánského národního výboru. Nulovou znalost vysoké politiky má i Trumpův zeť Jared Kushner. Teď je z něj klíčový stratég nově zvoleného prezidenta a mluví se o něm jako o budoucím oficiálním poradci Bílého domu. Podobně je na tom i Nikki Haleyová, která bude americkou představitelkou v OSN.

Bitva v Bílém domě? Trumpovi poradci nemohou být odlišnější

„Působení ve vládě je jako každá jiná profese – vyžaduje expertízu,“ říká Eisen. „Nemyslím si, že byste tuhle partu chtěli, pokud by měla stejné zkušeností v medicíně, aby vás operovala. To platí i pro vládu.“

Bývalý poradce Billa Clintona William Galston federální prvenství části Trumpova týmu jako velký problém nevidí. Očekává, že nezkušení ministři si zvolí o to více zkušené náměstky.

„Pokud ti lidé nejsou opravdu hloupí a budou chtít prosadit svou agendu, tak si zvolí náměstky, kteří vědí, jak to ve vládě chodí,“ řekl Galston americkým novinářům.

Vazby na rodinu

Jako mnohem větší problém vidí Galston to, jak se Trump v Bílém domě obklopuje rodinou a přáteli. „To může zpomalit nebo úplně zablokovat příliv informací, na které prezident spoléhá. Poslední, co prezident potřebuje, je palác plný lichotníků.

Nejdůležitější místo na Zemi? Trump Tower, odtud vládne Obamův nástupce

Drama kolem Mitta Romneyho

Zkušenou tváří v kabinetu Donalda Trumpa by mohl být bývalý prezidentský kandidát Mitt Romney, o kterém se mluví jako o možném ministru zahraničí. Muž, který ještě v létě říkal, že by pro Trumpa nikdy nepracoval, ale některé politology také nenechává klidným.

 

Rušno teď kvůli němu je i přímo v Trumpově týmu, kde Romneymu řada lidí nedůvěřuje. Podobně se vyjadřují i někteří Trumpovi voliči. Ti by na post nejvyššího diplomata preferovali bývalého starostu New Yorku Rudiho Giulianiho. Ten ale čelí kritice kvůli zahraničnímu podnikání, které by ho stavělo do možného střetu zájmů.  

SDÍLET
sinfin.digital