Nejméně zkušená americká vláda v historii? Experti varují

Radka Zítková

Budoucí americký prezident Donald Trump postupně vybírá členy své vlády. Zatímco na některých pozicích už je jasno, jiné jsou stále ve fázi předvýběru. Američtí politologové předpovídají, že vznikne kabinet, který bude mít nejmíň vládních zkušeností v historii. Podle Trumpa je to možná dobře, podle odborníků vůbec ne.

Američané si po Dni díkuvzdání užívají dlouhý víkend. To, že by během něj zvolený americký prezident Donald Trump oznámil další tváře své rodící se vlády, se neočekává. O to víc teď tamní média analyzují jména, která už padla.

Kabinet nezkušených

Velká část z nich podle politologů nemá dost zkušeností. To je případ třeba Trumpovy ministryně školství Betsy DeVosové, která pro federální vládu nikdy nepracovala.

„Když vznikala Obamova vláda, byly tu obavy, že řada lidí, kteří do ní přicházeli, neměla žádnou federální zkušenost,“ řekl Huffington Post Norman Eisen, který pracoval pro Baracka Obamu v roce 2008. „V případě Donalda Trumpa jsou tu stejné obavy, ale na steroidech.“

Dalším nováčkem ve vysoké politice je Trumpův hlavní poradce Steve Bannon. Od léta stál v čele republikánovy volební kampaně, předtím pouze vedl kontroverzní pravicový web Breitbart News. Federální zkušenosti nemá ani šéf personálu Reince Priebus, dosavadní předseda Republikánského národního výboru. Nulovou znalost vysoké politiky má i Trumpův zeť Jared Kushner. Teď je z něj klíčový stratég nově zvoleného prezidenta a mluví se o něm jako o budoucím oficiálním poradci Bílého domu. Podobně je na tom i Nikki Haleyová, která bude americkou představitelkou v OSN.

Bitva v Bílém domě? Trumpovi poradci nemohou být odlišnější

sinfin.digital