Nejpronásledovanější náboženská skupina? Ohrožených křesťanů je 200 milionů

Michaela Kratochvílová

11. 01. 2017 • 15:37

Každý desátý křesťan čelí pronásledování, které pro něj představuje ohrožení života. Tvrdí to organizace Open Doors. V čele žebříčku zemí, které jsou pro vyznavače nejrozšířenějšího světového náboženství nejnebezpečnější, stojí totalitní Severní Korea.

Pro někoho možná překvapivě není na úplném vrcholku pořadí zemí nebezpečných pro křesťanské věřící žádný ze států, které se hlásí k islámu. Na základě aktuálního průzkumu zveřejněného organizací Open Doors, která se pronásledováním křesťanů zabývá dlouhodobě, je situace nejhorší v Severní Koreji.

Hlavní příčinou snahy o potlačení křesťanské víry v KLDR je komunismus ve spojení s diktátorovou paranoiou. Křesťanství je vnímáno vládnoucími elitami jako západní nepřátelské myšlenkové hnutí. Jedinou šancí pro věřící je podzemní církev, v případě odhalení končí v lepším případě v pracovních táborech, v horším pak na popravišti.

Další země v první desítce už mají jako převažující náboženství islám, až šestou a sedmou příčku obsadily válečným konfliktem zmítaná území bojovníků Islámského státu, Sýrie a Irák. Pořadí na čelních místech doplnily Somálsko, Afghánistán, Pákistán, Súdán, Írán, Jemen a Eritrea.

Křesťané ale zdaleka nečelí pronásledování pouze ze strany komunistů či muslimů. V Indii jdou proti církvi radikální hinduisté a země čelí silné kritice za to, že z nábožensky motivovaných útoků na menšiny nevyvozuje dostatečné důsledky. Etnické čistky ve spojení s křesťanstvím podle studie probíhají rovněž ve Vietnamu či Laosu.

Nejrozšířenější světové náboženství si není jisté ani v zemích Jižní Ameriky, které jsou tradičně vnímány jako silně křesťanské. V Mexiku bojují věřící s ohrožením kvůli bujícímu zločinu a obchodu s drogami, stejně tomu je v Kolumbii. V afrických státech se zase křesťanská víra potýká s násilím vycházejícím ze starých kmenových tradic.

SDÍLET