Němci se bojí o své lesy. Hromadně umírají smrky, borovice, buky i duby

29. 09. 2019 • 22:00

Lesnická katastrofa století. Tak hodnotí lesníci v Německu současnou devastaci lesů, spojenou se suchem a rozšířením škůdcům. Z Německa mizí nejen smrky, zasažené lýkožroutem smrkovým, ale i mnoho dalších druhů stromů. Les má přitom v německé historii takřka mýtickou pověst, figuruje v mnoha literárních dílech i dětských pohádkách. To, co se nyní s německými lesy děje, proto přitahuje pozornost médií i politiků možná ještě více než v Česku.

Podle poslední vládní zprávy je dnes v Německu zničeno přes 180 000 hektarů lesa, z toho velkou část představují smrčiny. Zkáze ale podléhají i borovice, buky, jasany a další stromy.

„Mnoho buků má suché a skřehlé koruny. Zespoda sice vypadají zelené, ale ze vzduchu je vidět znatelné poškození,“ řekl listu Tagesspiegel Olaf Schmidt, prezident Bavorského státního výzkumného střediska pro les a lesní hospodaření (LWF). Vědci a odborníci jsou podle něj ze stavu nejen bavorských, ale obecně německých lesů zděšeni. „Takřka každý den dostáváme zprávy o ztrátě vitality a poškození prakticky u všech druhů stromů,“ uvedl Schmidt.

Příkladem mohou být jak již zmíněné buky, tak třeba borovice. Severozápadně od bavorského Würzburku byl na konci devatenáctého století vysazen největší les borovice černé v Německu. A i když se jedná o dřevinu, jejímž domovem jsou dnes především suché oblasti jižní Evropy, ani tento strom nedokáže čelit změnám klimatu a chřadne. Ve velkém ho poškozuje určitý druh houby, která se v lese rozšířila v posledních třech letech.

„Hmyz a houby reagují na změny klimatu velmi rychle a citlivě,“ říká Schmidt. V některých regionech se podle něj ve velkém rozšiřují motýli bekyně velkohlavá a bourovčík toulavý, poškozující žírem listů duby a další listnaté stromy. Ačkoliv tyto druhy jsou v Bavorsku známé už dlouho, neměly dosud jako škůdci v lese velký význam. „Nyní se ale rozšířily tak, jak to před 15 lety nikdo neočekával,“ uvedl Schmidt. Samostatnou kapitolou je pak zkáza smrčin, které podobně jako v Česku trpí suchem a podléhají náletům kůrovců.

Z devastace německého lesa, takřka národního symbolu, se stal celonárodní problém. Ministryně zemědělství Julia Klöcknerová (CDU) svolala schůzku zástupců všech majitelů německých lesů s odborníky a politiky. Z diskuse by měl vzejít jasný plán obnovy porostů s tím, aby byla druhová skladba rozmanitější a více odolná teplotním výkyvům. Už dnes je ale jasné, že to bude stát německé daňové poplatníky obrovský balík peněz.

„Máme spolu se spolkovými zeměmi k dispozici 700 až 800 milionů EUR (20,5 miliardy korun), které musíme okamžitě investovat do obnovy a údržby lesa,“ uvedla Klöcknerová. Podle ní hraje každý strom důležitou roli v boji proti změnám klimatu. „Co dnes nezalesníme, bude chybět našim potomkům,“ řekla ministryně.

Německo, podobně jako Česko přitom bojuje především se zkázou lesů, uměle vysázených v 19. století. Už v době napoleonských válek (1803 -1815) bylo totiž podle odborníků území dnešního Německa prakticky odlesněné, protože dřevo se ve velkém používalo jako topivo a stavební materiál. Až když už nebylo prakticky z čeho brát, přišla lesnická věda s termínem „udržitelný les“, symbolizujícím lesnické hospodaření s vyrovnanou bilancí těžby a přírůstků dřeva.

S touto filozofií se zejména v průběhu 19. století začaly v Německu lesy hromadně vysazovat, v mnoha případech se ale jednalo o nepůvodní dřeviny nebo podobně jako v Česku smrkové monokultury. Někteří odborníci přitom tvrdí, že pokud Německo nebude nyní masivně investovat do obnovy porostů, trpících změnami klimatu a útoky škůdců, hrozí mu podobné „odlesnění“ jako před 200 lety.

Pokud nezačne Zeman vysvětlovat, musí skončit. Spolu s Bradáčovou riskují zbytky důvěry

Jan Januš
Dnes • 18:00

KOMENTÁŘ JANA JANUŠE | „Boj o šlechtické majetky. Nejvyšší žalobce zasáhl a nahrál známému“ a „Nejdřív se přimlouval v kavárně, pak se dvakrát dovolal,“ popisují podle dosavadních informací nestandardní chování nejvyššího státní zástupce Pavla Zemana ve dvou titulcích SeznamZprávy. Pavel Zeman podle nich opakovaně vstupoval do případu spojeného s jeho známým. Ať už to bylo jakkoliv, šéfžalobce teď nemůže dělat to, co právě dělá: prakticky se obrnit mlčením a vydat jen krátké tiskové prohlášení, které ani nelze dohledat na webu Nejvyššího státního zastupitelství či na jeho twitterovém účtu. Zvláště v době, kdy veřejná žaloba prohrává ty nejvýraznější kauzy a pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová stále mlží o svých prezidentských ambicích.

Přečíst celý článek