Obří německý plán pomoci štěpí Evropu. „Je třeba poukazovat na porušování pravidel hospodářské soutěže,“ apeluje Dlouhý

Jsou to přibližně dva týdny, co Německo, největší evropská ekonomika, představilo obří plán pro podporu průmyslu a domácností kvůli vysokým cenám energií. Celkem země do ekonomiky napumpuje 200 miliard eur – a to nad tři dřívější „úlevové“ programy proti drahotě za dalších 95 miliard eur.

Berlín ale se svým megaplánem v Evropě narazil na odpor. Výhrady proti tak rozsáhlé pomoci zaznívají ze všech koutů Evropské unie, a to včetně Francie a Itálie, druhé a třetí největší ekonomiky eurozóny. Největší obavou těchto zemí je, že tak velký balík pomoci představuje neférovou výhodu pro německé průmyslové podniky.

Německý kancléř Olaf Scholz sice balíček 200 miliard eur popisuje jako „obranný štít“, který pomůže ochránit německé spotřebitele i firmy, ostatní evropští lídři se však obávají, že v jeho důsledku oslabí konkurenceschopnost dalších evropských firem. „Německo zkrátka ukázalo zbytku Evropy vztyčený prostředníček,“ glosoval situaci pro server Politico nejmenovaný evropský diplomat.

Že masivní německá pomoc znamená komplikaci pro zbylé evropské země, souhlasí i prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. „Je třeba poukazovat na porušování pravidel hospodářské soutěže, k němuž se schyluje v Německu, kde se chystají na podporu průmyslu nalít 200 miliard eur,“ argumentoval Dlouhý na konferenci Střední Evropa tváří v tvář energetickým výzvám.

sinfin.digital