Nové informace: Útočník z Berlína zřejmě nejdřív utekl do Amsterodamu. Odtud odjel autobusem do Francie

Německá média zveřejnila nové podrobnosti o útěku Tunisana Anise Amriho z Berlína, kde před Vánoci na trhu zavraždil 12 lidí. Útočník podle stanice N24 nejprve odjel do Amsterodamu. V batohu měl údajně nizozemskou SIM kartu do mobilního telefonu. Z holandského města pak autobusem pokračoval do francouzského Lyonu. 

„Během patnáctihodinové cesty ho nikdo nekontroloval ani neprohledával,“ uvedla francouzská televize TF1. Šarže SIM karty, kterou měl u sebe, se podle italského listu La Repubblica prodávala mezi 20. a 22. prosincem v obchodech v nizozemských městech Zwolle, Breda a Nijmegen. Nizozemská policie podle agentury Reuters uvedla, že Amri skutečně přes Nizozemsko mohl cestovat.

Bez pasu a bez mobilu. Jak v Itálii dopadli berlínského útočníka? Pomáhala mu rodina?

Z Amsterodamu se atentátník, mezi jehož obětmi byla i Češka Naďa Čižmárová, přesunul do Lyonu. Z francouzského města pak pokračoval vlakem do Milána, kde při namátkové kontrole dokladů na ulici použil pistoli a následně ho zastřelili policisté. Jeho tělo je stále v italském městě, úřady ještě nedokončily pitvu.

Německá stanice WDR dále zjistila, že Amri měl velmi dobré kontakty v Porúří. V Dortmundu měl dokonce klíče od jedné tamní mešity, kde několikrát přespal. Celkem v oblasti navštěvoval 12 muslimských modliteben. Od konce roku se pravidelně pohyboval mezi Porúřím a Berlínem. Od února letošního roku pak v německém hlavním městě trvale žil. 

“Odmítám umístění muslimských uprchlíků v Česku.” Prezident Zeman přednesl vánoční poselství

Tunisan Anis Amri přišel do Německa v roce 2015 z Itálie, kde pobýval několik let. Podle italských médií tam rovněž byl ve vězení.

SDÍLET

Stíhání Babiše se povleče do voleb, státní zástupci z něj mají štít proti svému odvolání. Je to nejbrutálnější doba, kdyby vláda zítra skončila, budu nejšťastnější, říká Benešová

Michal Půr, Vladimír Piskáček

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová patří k politikům, kteří nejdou daleko pro ostré slovo. Před několika týdny se dostala do sporu s vrchním státním zastupitelstvím, které podezírá z úniku citlivých informací ze spisů. Benešová kvůli tomu dokonce čtyři hodiny podávala vysvětlení. „Bylo místy i šokující. Ptali se mne na mnoho vysoce osobních otázek, které byly ještě doplňovány, a měla jsem pocit, že jsem sama podezřelá,“ říká ministryně v exkluzivním rozhovoru s INFO.CZ a upozorňuje, že nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman může čelit kárné žalobě v restituční kauze.

Přečíst celý článek
sinfin.digital