Obamova popularita je nejvyšší od roku 2009, Trumpovi voliči svých hlasů začínají litovat

Už zítra předá první afroamerický prezident v historii Spojených států klíče od prezidentské kanceláře miliardáři, který chrlí jednu kontroverzní myšlenku za druhou. Propast v názorech, jednání i vystupování odcházejícího a nastupujícího prezidenta USA snad ani nemůže být větší. A zatímco Obamova hvězda stoupá a těší se největší oblibě americké veřejnosti od prvního roku v prezidentském křesle, řada voličů Donalda Trumpa svého rozhodnutí hodit mu svůj hlas začíná litovat.  

Loučící se demokratický prezident Barack Obama má podporu 60 procent americké veřejnosti. Takovou oblibu neměl od června roku 2009, kdy byl v křesle prezidenta teprve půl roku. Ukázaly to výsledky ankety televize CNN a organizace ORC.

Zařadil se tak na třetí místo oblíbenosti odcházejících amerických prezidentů. Lepší výsledky zaznamenal pouze demokratický prezident Bill Clinton, který z Bílého domu odešel v roce 2001 s 66procentní oblibou, a republikán Ronald Reagan, kterého při opouštění oválné pracovny podporovalo 64 procent lidí. Průzkum zároveň ukázal, že 65 procent Američanů považuje Obamu v roli prezidenta za úspěšného.

„Trump má právo na vlastní vizi.“ Poslední tisková konference Obamy v roli prezidenta

S jakým „ratingem“ bude z Bílého domu odcházet Donald Trump, se teprve uvidí. Pokud ale porovnáme jeho oblíbenost u americké veřejnosti před nástupem do prezidentské funkce, výsledek je oproti Baracku Obamovy tristní. Zatímco první afroamerický prezident měl před inaugurací v lednu 2009 rekordní 78procentní podporu, podle průzkumu společnosti Gallup z počátku tohoto měsíce byla obliba Donalda Trumpa na pouhých 40 procentech.

O číslu, kterého dosáhl Barack Obama před osmi lety, se tak Donaldu Trumpovi může zatím jenom zdát. A náladu mu nezlepší ani fakt, že ztrácí podporu i u těch, kteří mu během podzimních voleb hodili svůj hlas. Někteří z nich totiž v posledních týdnech dávají na sociálních sítích najevo zklamání z celé řady Trumpových kroků, které v posledních týdnech udělal, a někteří litují i svého hlasovacího lístku, na němž stálo Trumpovo jméno. Sociální sítě Twitter nebo Tumblr už mají skupinu s názvem Trump Regrets, kde se začínají hromadit příspěvky lidí, kteří rozhodnutí hlasovat pro Trumpa litují.

Hlasovat pro Trumpa označil za „největší chybu svých mladých 23 let života“ například Joseph Richardson. Jeho tweet z 21. listopadu před nedávnem převzala twitterová skupina Trump Regrets a komentáře ostatních uživatelů na sebe nenechaly dlouho čekat. Někteří ho obvinili, že je výsledek voleb jeho chyba, jiní ho naopak pochválili, že ji dokáže uznat. Jak řekl pro Huffington Post, nelíbí se mu, které lidi Trump zvolil do svého kabinetu, a vadí mu i jeho „dětinské chování“. Zároveň ale přiznává, že by ve volbách nemohl podpořit ani Trumpovu demokratickou rivalku Hillary Clintonovou.

Nejbohatší vláda světa. Trumpovi ministři mají více peněz než třetina amerických domácností

„Stále si myslím, že by byl Trump lepší kandidát. Stále bych litoval. Hlasoval bych pro něj znovu, ale stále bych toho litoval,“ říká Richardson. Podobně to vidí také další člen skupiny Bill, který v médiích nechtěl uvést své příjmení. „Je mi líto, že jsme jako země neměli lepší volbu,“ řekl pro Huffington Post s tím, že by si přál, aby byl Trump víc jako Barack Obama, pro kterého hlasoval dvakrát. „Byl to čestný muž, který sloužil zemi fantasticky,“ vzpomíná na Obamova prezidentská léta Bill.

Twitterový účet Donalda Trumpa jako zbraň. Co může způsobit? A co když ho napadnou hackeři?

Chyby na nově zvoleném prezidentovi vidí i 52letý Scott Grayban, kterému vyrazilo dech oznámení, že zvláštním poradcem Trumpa bude jeho zeť Jared Krusher. A nebyl jediný. Rozhodnutí vzít si jako poradce manžela jeho dcery Ivanky rozhořčilo kvůli hrozícímu střetu zájmů celou řadu Američanů. „Není mi ani tak líto, že jsem hlasoval pro Trumpa, jako mě mrzí, že Trump není s lidmi, kteří mají zkušenosti,“ říká Grayban. Zároveň má podle svých slov obavy z jeho možných obchodních či osobních vazeb s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Twitterový účet Trump Regrets založila 23 letá Kanaďanka Erica Bagumaová. Byla prý fascinována Trumpovými příznivci, přestože nikdy žádného osobně nepotkala. „Začala jsem s tímto účtem, protože jsem si uvědomila, že tweety lidí, kteří začínají litovat hlasu pro Trumpa, mi můžou hodně říct o tom, co bylo pro tyto voliče důležité,“ vysvětluje Bagumaová.  

SDÍLET
sinfin.digital