Obavy z dalších útoků. Evropská města na svátky posílila bezpečnost

Některé evropské země na vánoční svátky zpřísňují bezpečnostní opatření kvůli obavám z teroristického útoku. Více policistů do ulic poslali v Německu, které v pondělí zažilo útok na vánoční trh v Berlíně. Bezpečnost posílila i Česko,  Itálie, Vatikán, Británie či Francie. 

Německá a italská policie dál vyšetřuje pondělní útok na vánoční trh v Berlíně. Pachatele se sice podařilo dopadnout, vyšetřovatelé ale dál prověřují jeho případné vazby v dalších zemích. 

Bez pasu a bez mobilu. Jak v Itálii dopadli berlínského útočníka? Pomáhala mu rodina?

Blokády na ulicích

Úřady v Římě například zakázaly vjezd nákladních aut do centra města a postavily blokády na silnice při vjezdech k oblíbeným turistickým cílům. Ve Vatikánu, kde bude papež František sloužit večer štědrovečerní mši, stojí policejní hlídky a vozy každých sto metrů na cestě vedoucí ke svatopetrské bazilice. Také Británie zvýšila počty policistů u turistických památek i u obchodních center.

Policisté na každém kroku

Ve Francii úřady na vánoční víkend mobilizovaly 91 tisíc policistů, četníků a vojáků. Podle ředitele francouzské policie Jeana-Marka Falconeho v zemi stále hrozí další teroristický útok, i když o konkrétní hrozbě v době Vánoc se neví. V rozhovoru pro dnešní vydání listu Journal du Dimanche ale připustil, že nebezpečí je nyní zvlášť vysoké.

„Atentát v Berlíně připomněl všem prefektům, že je nutné přistoupit k novému vyhodnocování situace, prověřovat, že všechny vánoční trhy a všechny půlnoční mše jsou dobře chráněny. Riziko atentátu v době křesťanských oslav narození Ježíše Krista by mělo pro džihádisty velký symbolický význam," řekl Falcone. 

Francie se obává vánočních útoků. Varování vydaly i USA

Vánoční mše

U nejnavštěvovanějších vánočních mší ve velkých francouzských městech budou přítomni nejen policisté, ale připraveny jsou i jednotky rychlého zásahu, uvedl policejní šéf. Například v katedrále ve Štrasburku se dnešní večerní mše uskuteční za přísných bezpečnostních opatření, včetně osobních kontrol a prohledávání tašek a kabelek. V Lille a dalších městech byly na místech očekávaných davů umístěny betonové zátarasy proti případnému útoku automobilem. 

Francie byla od začátku loňského roku dějištěm série atentátů, včetně najetí kamionu do davu v Nice, při kterých džihádisté povraždili více než 230 lidí. Francouzské bezpečnostní síly nyní spolupracují s německými kolegy, kteří vyšetřují pondělní teroristický útok v Berlíně, kde kamion najel do davu na vánočním trhu v centru německé metropole a usmrtil 12 lidí, včetně jedné Češky. Hlavní podezřelý byl dopaden a zabit policisty v Itálii, kam podle prvních poznatků utekl z Německa přes Francii.

SDÍLET
sinfin.digital