Odchod z EU a stopka migrantům. Co dalšího prosazuje Marine Le Penová?

Není to jen „frexit“, tedy odchod Francie z EU, ale i ostrá kritika legální i nelegální migrace do Francie nebo ochranářská politika v reakci na globalizaci. Co jsou hlavní témata, s nimiž se chce francouzská politička a šéfka nacionalistické Národní fronty Marine Le Penová ucházet o prezidentské křeslo ve Francii?

O Marine Le Penové v příštím roce hodně uslyšíme. Blonďatá osmačtyřicetiletá politička patří mezi favority prvního kola prezidentské volby ve Francii, které proběhne na jaře. I když se pravděpodobně dále nedostane, její otisk z francouzské politiky jen tak nezmizí – a to už jen kvůli tomu, že její rétoriku v klíčových tématech, jako je imigrace nebo islámský terorismus, převzaly téměř všechny mainstreamové politické strany ve Francii, včetně jejich kandidátů na prezidenta.

Le Penová od roku 2011 vede krajně pravicovou, populistickou a nacionalistickou Národní frontu, kterou v roce 1972 založil její otec Jean-Marie. Za posledních pět let její popularita vzrostla a partaj zaznamenala řadu cenných úspěchů zejména v krajských volbách (byť v roce 2015 strana skončila až třetí). Le Penová toho dosáhla i tím, že se šikovně distancovala od kontroverzních postojů svého otce (například na adresu francouzských Židů) a zvládla stranu vyvést z extremistických pozic, čímž oslovila širší publikum voličů. Body navíc sbírá i jinde.

Jaké osobnosti zahýbou v roce 2017 evropskou politikou?

„Permanentní strach z dalšího teroristického útoku vzbudil v části francouzské veřejnosti pocit nedůvěry v multikulturní pojetí společnosti. Tyto nálady vynesly do pozice favoritky na zisk prezidentského postu šéfku Národní fronty Le Penovou,“ píše Marek Chytráček z Ústavu mezinárodních vztahů.

Marine Le Penová zahájila prezidentskou kampaň na podzim, ucelený program, s nímž by do volby šla, ale nemá. Přesto se dají vytipovat témata, s nimiž bude chtít oslovit voliče. O která jde?

Migrace

Marine Le Penová dlouhodobě kritizuje legální i nelegální migraci do Francie. Na adresu nelegálních migrantů v minulosti uvedla, že „nezná důvod, proč by tito lidé měli ve Francii zůstávat.“ Podle ní „porušili francouzské zákony už v momentě, kdy se jejich nohy dotkly francouzské půdy.“ Politička v minulosti opakovaně zdůrazňovala, že hlavní slovo by ve Francii měli mít rodilí Francouzi a nikoliv cizinci. Politologové tvrdí, že tímto postojem Le Penová získává body i mezi francouzskými muslimy, kteří s příchodem dalších vyznavačů islámu nesouhlasí, protože se bojí konkurence. 

Jak se dostat do vysněné Británie? Stovky uprchlíků se po vyklizení „džungle“ vracejí do Calais

Francie

Pro Marine Le Penovou je Francie a francouzský národ všechno. Jeho význam podle ní roste obzvlášť v době, kdy společnost ohrožuje globalizace, multikulturalismus a regulace přicházející z EU. Politička ctí republikánskou tradici a hodnoty a silně podporuje princip laïcité, tedy důsledné oddělování náboženství od světské moci. Le Penová se považuje za „kandidátku lidu“ a slibuje, že až se stane prezidentkou, bude občany často zvát ke spolurozhodování (referenda). „Skutečnou otázkou (francouzských) prezidentských voleb bude velká civilizační volba – jestli chceme být anglosaskou multikulturní společností, kde postupuje islámský fundamentalismus, nebo nezávislým národem schopným samostatně rozhodovat o svém osudu,“ řekla Le Penová.

Evropská unie

S postavením Francie v dnešním světě úzce souvisí její členství v EU, které Le Penová dlouhodobě hlasitě kritizuje. Podle ní Francie už dávno není v rukou Francouzů, protože musí poslouchat příkazy z Bruselu, ale také z Berlína a Washingtonu. Marine Le Penová je od roku 2009 europoslankyní a netají se tím, že do Evropského parlamentu vstoupila, aby EU rozvracela zevnitř. Před několika dny zopakovala, že až se stane prezidentkou Francie, vyhlásí referendum o vystoupení země z EU (a z NATO). Politologové se shodují, že jako hlava státu v poloprezidentské formě demokracie, kterou Francie je, by k takovému kroku sáhnout mohla. Případnou změnu ústavy by ale musel schválit francouzský parlament.

Le Penová chce vyvést Francii z EU a NATO

Islám

Národní fronta je považovaná za stranu, která bojuje proti islámu ve Francii. Le Penová ale nekritizuje islám z pohledu náboženství, avšak kvůli jeho možným dopadům na společnost a státní zřízení. Patří k ostrým kritičkám radikálního islámu.

Terorismus

Le Penová je zastánkyní boje proti terorismu a ostře odsoudila teroristické útoky, které se v posledních letech staly ve Francii. V prosinci 2015 například v reakci na útoky v Paříži pozastavila probíhající kampaň před regionálními volbami. Le Penová často spojuje riziko terorismu s migrací, za které podle ní může vítací politika dosavadních francouzských vlád. Podle ní tím umožnily, aby do země přicházeli „střelci se zbraněmi“.

Le Penové chybí peníze na volební kampaň

Nezaměstnanost a ochranářství

Marine Le Penová chce bojovat s vysokou mírou nezaměstnanosti, která ve Francii dosahuje 3,4 milionu lidí, a slibuje ochranářská opatření proti dopadům globalizace. Vsadit chce také na daňovou spravedlnost a lepší nakládání s veřejnými prostředky.

Rusko

Le Penová patří k zastáncům politiky Vladimira Putina, a dá se proto předpokládat, že pokud by se stala prezidentkou, vztahy Francie a Ruska by se zlepšily. Politička nedávno prohlásila, že Francie pod jejím vedením uzná ruskou anexi ukrajinského Krymu. Sankce západních zemí vůči Rusku jsou podle ní „naprosto hloupé“.

Gayové a potraty

Le Penová nepodporuje sňatky homosexuálů ani potraty.

Prezidentské volby ve Francii

Dvoukolové prezidentské volby ve Francii jsou plánovány na 23. dubna a 7. května příštího roku. Hned poté se mají 11. a 18. června uskutečnit parlamentní volby.
SDÍLET
sinfin.digital