Odplata. Obama kvůli hackerským útokům vyhostil 35 ruských diplomatů

Obamova administrativa se opřela do Ruska, které se podle ní snažilo ovlivnit listopadové prezidentské volby. Vydala sérii nařízení, kterými Moskvu za hackerské útoky trestá. Ze země tak vyhostí na 35 ruských diplomatů, na odjezd mají 72 hodin. Obama také uzavírá dvě ruská pracoviště v New Yorku a Marylandu, zavádí sankce vůči ruským bezpečnostním službám, včetně čtyř členů ruské vojenské rozvědky. Právě ti měli za pokusem o manipulaci podle Bílého domu stát, píše list The New York Times.  

Jde o nejsilnější odpověď na kybernetický zločin, jakou kdy Amerika vůči jinému státu zavedla. Neobvykle vysoký je i počet vyhoštěných diplomatů, i když historicky nejvyšší není. V roce 2001 kvůli špehování agenta FBI Bushova administrativa ze Spojených států vykázala na 50 Rusů, ti poté odpověděli vyhoštěním 51. 

Spojené státy by teď také měly zveřejnit důkazy, které by hackerské útoky přímo spojily s počítačovým systémem, který používají ruské tajné služby. Zatím to ale neudělaly. 

Obama se na poslední chvíli snaží Izrael dotlačit k míru s Palestinci. Koleduje si o další fiasko

Mluvčí Kremlu už americký postup odsoudil, ruský podíl na snahách o manipulaci voleb znovu odmítl a pohrozil odvetnými kroky vůči Washingtonu. Podobně, i když poněkud překvapivě, pak reagovala také ruská ambasáda v Británii. Obamu označila za "chromou kachnu". Využila přitom označení, které se pro odcházející politiky a jejich omezenou moc ještě něco ovlivnit používá v USA:  

 

Sankce také ovlivní další politiku Obamova nástupce, Donalda Trumpa. Ten ruský podíl na napadení serverů americké Demokratické strany dlouhodobě zpochybňuje. K e-mailové komunikaci amerických politiků se podle něj mohl dostat „200kilový muž ze své postele". Trump se teď bude muset rozhodnout, jestli sankce zanechá, nebo zruší. Jednoduché rozhodování to nebude, v kongresu totiž požaduje důkladné prošetření ruských kroků i velká část Republikánů.

„Počítače zkomplikovaly naše životy.“ Trump zvláštním výrokem přešel téma protiruských sankcí

V reakci na Obamovu protiakci už Trump dříve prohlásil, že „lidé musí dál žít svůj život. Myslím, že počítače nám výrazně zkomplikovaly život. Celá ta počítačová doba způsobila, že nikdo neví, co se přesně děje. Máme rychlost a spoustu dalších věcí, nejsem si ale jistý, že máme bezpečnost, jakou potřebujeme."

Jak zmanipulovat americké volby? Možná to zvládnete i vy

Obamova administrativa by taky měla zveřejnit společnou zprávu FBI a Ministerstva pro vnitřní bezpečnost. Detaily by se měly objevit během následujících tří týdnů, i když zdaleka ne všechny. Důkazy získané z ruských počítačů a odposlechů pravděpodobně dostanou nálepku „tajné."

Jasné také není, jaký dopad americké sankce budou mít, přestože jsou mnohem silnější, než byly ty zavedené vůči KLDR po napadení serverů společnosti Sony Pictures Entertainment před dvěma lety.

SDÍLET
sinfin.digital