Odveta Rusku za vměšování se do voleb v USA. Jaká esa má Obama v rukávu?

Americký prezident Barack Obama má Rusku tento týden naservírovat plán odvety za hackerské útoky a vměšování se do prezidentských voleb ve Spojených státech. Konkrétní kroky zatím jasné nejsou, spekulací o tom, po jakých opatřeních dosluhující prezident sáhne, ale stále přibývá.

Na poslední bilanční tiskové konferenci letošního roku Barack Obama obvinil Rusko z hackerských útoků proti Demokratické straně, které mají podle jeho slov na svědomí vysoce postavení lidé v Rusku. Jeho prohlášení následovalo poté, co FBI a CIA vyhodnotily, že Rusko vedlo hackerskou a dezinformační kampaň, aby ovlivnilo výsledek voleb ve prospěch Donalda Trumpa.

Odcházející šéf Bílého domu Rusku zároveň slíbil odvetu a uvedl, že některá sankční opatření budou veřejná, jiná taková být nemusí. Podle zdrojů z jeho okolí by se mohlo jednat o ekonomické sankce, ale i o tajné kybernetické operace. Obamova administrativa chce zároveň opatření taková, která by budoucí prezident Donald Trump nemohl vzít lehce zpátky.

„Za hackerské útoky jsou odpovědní Rusové,“ vzkázal Obama a odjel na prázdniny

Dosluhující prezident už na jaře 2015 vydal výkonný rozkaz, který určuje sankce a způsob jejich použití v případě kybernetického útoku ze zahraničí. Umožňuje vládě například zmrazit majetek pachatelů kyberkriminality, který mají ve Spojených státech, nebo jim zabránit ve vstupu do země. Právě nástroje z loňského rozkazu by Obama měl podle členů jeho administrativy použít.

Odveta by přitom neměla ruské hackery pouze potrestat, ale také odstrašit před dalšími podobnými útoky. „Tak jako jsem znepokojený z toho, co se nám stalo během voleb, jsem také znepokojený tím, co se nám může stát v budoucnu,“ obává se jeden z Obamových úředníků. „Jsem pevně přesvědčený, že Rusové a další budou říkat: V roce 2016 to fungovalo docela dobře, tak budeme pokračovat,“ dodal s tím, že v USA jsou volby každé dva roky.

Jak potrestat Rusko za hackerské útoky? Možnosti jsou jen omezené

Obama už ale sám poznamenal, že v současné době je proti Rusku namířena celá řada sankčních opatření kvůli dění na Ukrajině. Je proto otázkou, zda další sankce vůbec dokážou chování ruských činitelů změnit. 

SDÍLET
sinfin.digital