Odveta Rusku za vměšování se do voleb v USA. Jaká esa má Obama v rukávu?

Info.cz

28. 12. 2016 • 13:17

Americký prezident Barack Obama má Rusku tento týden naservírovat plán odvety za hackerské útoky a vměšování se do prezidentských voleb ve Spojených státech. Konkrétní kroky zatím jasné nejsou, spekulací o tom, po jakých opatřeních dosluhující prezident sáhne, ale stále přibývá.

Na poslední bilanční tiskové konferenci letošního roku Barack Obama obvinil Rusko z hackerských útoků proti Demokratické straně, které mají podle jeho slov na svědomí vysoce postavení lidé v Rusku. Jeho prohlášení následovalo poté, co FBI a CIA vyhodnotily, že Rusko vedlo hackerskou a dezinformační kampaň, aby ovlivnilo výsledek voleb ve prospěch Donalda Trumpa.

Odcházející šéf Bílého domu Rusku zároveň slíbil odvetu a uvedl, že některá sankční opatření budou veřejná, jiná taková být nemusí. Podle zdrojů z jeho okolí by se mohlo jednat o ekonomické sankce, ale i o tajné kybernetické operace. Obamova administrativa chce zároveň opatření taková, která by budoucí prezident Donald Trump nemohl vzít lehce zpátky.

Dosluhující prezident už na jaře 2015 vydal výkonný rozkaz, který určuje sankce a způsob jejich použití v případě kybernetického útoku ze zahraničí. Umožňuje vládě například zmrazit majetek pachatelů kyberkriminality, který mají ve Spojených státech, nebo jim zabránit ve vstupu do země. Právě nástroje z loňského rozkazu by Obama měl podle členů jeho administrativy použít.

Odveta by přitom neměla ruské hackery pouze potrestat, ale také odstrašit před dalšími podobnými útoky. „Tak jako jsem znepokojený z toho, co se nám stalo během voleb, jsem také znepokojený tím, co se nám může stát v budoucnu,“ obává se jeden z Obamových úředníků. „Jsem pevně přesvědčený, že Rusové a další budou říkat: V roce 2016 to fungovalo docela dobře, tak budeme pokračovat,“ dodal s tím, že v USA jsou volby každé dva roky.

Obama už ale sám poznamenal, že v současné době je proti Rusku namířena celá řada sankčních opatření kvůli dění na Ukrajině. Je proto otázkou, zda další sankce vůbec dokážou chování ruských činitelů změnit. 

SDÍLET