Pevnost Amerika. Trump nechá postavit zeď a zastaví přijímání uprchlíků

Nový americký prezident Donald Trump se dnes a v dalších dnech tohoto týdne chystá podepsat několik exekutivních příkazů týkajících se migrace a mimo jiné dočasně zakázat přijímaní přistěhovalců ze Sýrie a dalších blízkovýchodních zemí. Další příkaz by se mohl týkat zdi na hranicích s Mexikem, kterou opakovaně sliboval v kampani i po svém zvolení. Informovaly o tom agentury Reuters a AP s odvoláním na několik zdrojů obeznámených s tématem.

„Je v plánu velký den pro národní bezpečnost. Kromě mnoha jiných věcí postavíme zeď!“ uvedl v úterý Trump na twitteru v narážce na zmíněné výnosy, které mají mimo jiné dát zelenou stavbě zdi mezi USA a Mexikem, kterou Trump přislíbil během předvolební kampaně.

Z kontroverze do kontroverze. Čtyři bouřlivé dny prezidenta Trumpa

Trumpovy výnosy by také podle Reuters měly zakázat přijímání uprchlíků ze zemí vyhodnocených americkými úřady jako rizikové až do doby, než bude zpřísněn proces prověřování občanů těchto států. Vedle Sýrie je na seznamu Irák, Írán, Jemen, Libye, Somálsko a Súdán.

Agentura AP s odvoláním na své zdroje uvedla, že Trump detaily plánu stále zvažuje a v současnosti počítá s nejméně čtyřměsíčním zákazem přijímání jakýchkoli uprchlíků.

Podnikání se vzdám začátkem února, potvrdil Babiš. Rodinu o firmách rozhodovat nenechá

Během předvolební kampaně používal Trump ostrá vyjádření na adresu obyvatel muslimských zemí včetně příslibu zákazu vstupu všech muslimů na americké území, který později zmírnil.

Trump by podle zdrojů Reuters mohl instruovat ministerstvo zahraničí, aby nevydávalo víza obyvatelům zmíněných zemí či celnímu a pohraničnímu úřadu, aby nevpouštěl do země majitele již vydaných víz.

Nábor Ukrajinců trvá moc dlouho. Firmy chtějí, aby ho místo státu vyřizovali soukromníci

Ministerstvo zahraničí, do jehož čela bude Senát schvalovat Trumpova nominanta Rexe Tillersona, se podle Trumpova mluvčího chystá začít pracovat na zpřísnění prověrek migrantů ihned po nástupu nového ministra.

 

SDÍLET
sinfin.digital